50. rocznica peregrynacji w Farze

25/09/2022 20:14
50. rocznica peregrynacji w Farze

W dniach 30 września - 2 października mija dokładnie 50 lat od pierwszego nawiedzenia Fary przez Matkę Bożą w kopii Jasnogórskiej Ikony.

Obok zdjęcie ołtarza polowego ustawionego na placu kościelnym przy budynku wikariatu.

W 1972 roku, po sześciu latach uwięzienia przez władze komunistyczne, Obraz Matki Bożej Częstochowskiej wrócił na szlak nawiedzenia, a stało się to w Radomiu.
 W roku peregrynacji parafia farna była największą parafią w całej ówczesnej diecezji sandomierskiej i liczyła ok. 50 000 wiernych.

Przed Nawiedzeniem ukończono malowanie całego kościoła - dzieła tego podjął się i je wykonał prof. Wacław Taranczewski z Krakowa. Na tydzień przed Peregrynacją polichromie poświęcił Bp Walenty Wójcik.

Obraz Nawiedzenia uroczyście powitano na placu przy kościele w sobotę, 30 września o godz. 17.00. Proboszcz Fary - ks. kan. Stanisław Sikorski witając Matkę Bożą, zwrócił się także do obecnych: - Ukochani Parafianie i wszyscy Mieszkańcy Radomia! Za wszystko, czego doznaliśmy od Matki Bożej na przestrzeni dziejów i doznajemy przez Nawiedzenie i doznawać będziemy przez Jej opiekę - w naszych sercach rozpalmy miłość do Matki Bożej Królowej Polski do czerwoności, wybielmy dusze nasze do białości i tak chodźmy już odtąd przed Nią w naszych narodowych barwach. Bo przecież my Polacy, na tę samą melodię śpiewamy swój hymn narodowy, "Boże coś Polskę", co i "Serdeczna Matko".

Po powitaniach przedstawicieli poszczególnych stanów i grup Bp Piotr Gołębiowski, oddając hołd Maryi, przywitał Bp Franciszka Jopa, ordynariusza opolskiego, którego prosił o celebrowanie Mszy Świętej i wygłoszenie kazania.

Dziękczynna Msza Święta za łaski Nawiedzenia była sprawowana w poniedziałek, 2 października o godz. 11.00. Po procesji z Obrazem wokół świątyni słowa pożegnania wypowiedział ks. Proboszcz, Dziekan Radomski oraz w imieniu rodzin przedstawiciel ojców.

Ks. kan. Stanisław Sikorski specjalnym aktem zawierzył rodziny opiece Matki Bożej. Odśpiewano hymn wdzięczności: Ciebie, Boga wysławiamy oraz Apel Jasnogórski. Przy dźwiękach fanfar przeniesiono Obraz do samochodu-kaplicy. Radom pożegnał Ikonę Jasnogórską, odprowadzając Maryję w Obrazie Nawiedzenia ulicami Malczewskiego i Warszawską w kierunku Wsoli. Po drodze zatrzymano się by odprawić jeszcze Mszę Świętą na Firleju.

Więcej na temat Nawiedzenia sprzed 50 lat można przeczytać w tym miejscu.

Opis i zdjęcia pochodzą z książki "Świadectwo Radomskiego Zawierzenia. Nawiedzenie 1972-1973".

Matka Boża w kopii Jasnogórskiej Ikony w Farze gościła jeszcze dwukrotnie. Drugie Nawiedzenie miało miejsce w dniach 30 października - 1 listopada 1982 roku z racji 600-lecia Jasnej Góry. Trzecie w dniach 29-30 kwietnia 2006 roku.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl