Zakrystia

Znajduje się po stronie północnej. Wzniesiona została w latach 1908-1909, gdy kościół był gruntownie przebudowywany. Znajduje się w miejscu starej, pierwotnej zakrystii wzniesionej razem z prezbiterium. Ma kształt kwadratu. Przykryta jest sklepieniem kryształowym, opartym na potężnym filarze, ustawionym na środku zakrystii. Posadzka z terakoty. Wejście prowadzi przez kruchtę.

Nad zakrystią znajduje się dawny skarbiec/mała zakrystia, do której prowadzą kamienne schody z kruchty.

W przedłużeniu kruchty znajduje się kwadratowy podcień wsparty na kamiennej kolumnie. Nad podcieniem znajduje się niewielkie pomieszczenie (dawny mały skarbczyk), a na zewnętrznej stronie tego pomieszczenia, w kącie nadwieżowym zrobiona jest nisza, w której umieszczona jest figurka Matki Bożej. Wykonana jest z drzewa lipowego i umieszczona na postumencie na którym znajduje się napis "Pod Twoją Obronę".

Zakrystia wyposażona jest w dębowe meble z początku XX w.

Na ścianach południowej i wschodniej wiszą portrety byłych proboszczów Fary: ks. Michała Kobierskiego, ks. Józefa Urbańskiego, ks. Piotra Górskiego, ks. Wacława Kosińskiego i ks. Jana Węglickiego. Na ścianie zachodniej pochodzący z II połowie XVIII w. krucyfiks ukazujący Chrystusa o nienaturalnej długości rąk oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (olej na płótnie) z XVIII/XIX w.

Z zakrystii do prezbiterium prowadzą podwójne drzwi. Jedne żelazne z okuciami i zamkiem, osadzone w kamiennym portalu z początku XVI w., wykonane w tym samym czasie co portal. Widnieje na nich monogram Chrystusa, orzeł Jagielloński i herb Odrowąż Szydłowieckich (w polu czerwonym rogacina srebrna w słup, u dołu rozłuczona; w klejnocie nad hełmem w koronie na pawim ogonie taka sama rogacina w pas). Są w formie prostokąta o zaokrąglonych narożach, diagonalnie ułożone płaskie listwy przytwierdzone nitami tworzą kratę, w której polach znajdują się stylizowane rozety. Drugie dębowe w górnej części oszklone.

Z zakrystii do kruchty prowadzą drzwi dębowe, z kruchty na plac przykościelny ozdobnie wykonane drzwi żelazne.




















statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl