Chrzcielnica

Znajduje się po stronie północnej, obok wejścia do zakrystii. Pochodzi z II połowy XV w., wykonana z piaskowca szydłowieckiego.

Ma formę kielicha. Stopa o wykroju ośmiokąta, z cokolikiem o przekroju prostokątnej listwy i płaszczem o trape zoidalnych polach zwężających się ku górze. Stopa oddzielona od trzonu talerzykiem o przekroju półwałka. Trzon ośmioboczny zwężający się w kierunku nodusa i ponownie rozszerzający w kierunku czary. W skrajnych partiach dekorowany motywem ostrołuków, poniżej nodusa skierowanych szczytami ku dołowi, powyżej ku górze. Dekoracja ta wraz z nodusem nadaje całemu trzonowi charakter pęku przewiązanych pośrodku lancetowatych liści. Trzon oddzielony od czary analogicznym jak niżej talerzykiem.

Czara ośmioboczna o polach prostokątnych dekorowanych (biforialnymi) maswerkami z motywem trójliści i kół.

Pokrywa stożkowata, u nasady z lekko wywiniętym na zewnątrz brzegiem, zwieńczona krzyżem. Dekorowana na całej wysokości czterema płycinami w kształcie wydłużonej kropli. Pomiędzy płycinami w dolnej części cztery pojedyncze repusowe guzy. Mniejsze guzy obiegają pokrywę tuż powyżej nasady.

Przy tej chrzcielnicy chrzest św. od 1597 roku (na podstawie zachowanych metryk) przyjęło 176 199 osób (stan na 31 grudnia 2017 r.). Wśród nich m.in.: Wanda Malczewska, Jacek Malczewski, Tytus Chałubiński, Bp Paweł Kubicki, Bp Adam Odzimek.




















statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl