Ks. prał. Stanisław Kula - ur. 5.08.1937, zm. 4.08.2016

Urodził się 5 sierpnia 1937 roku we wsi Niedziałki (parafia pw. św. Marcina w Połańcu), leżącej w powiecie staszowskim. Ukończył szkołę podstawową w Połańcu, a następnie po 2 latach liceum ogólnokształcącego w Staszowie wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego 8 czerwca 1963 roku, otrzymał  święcenia kapłańskie z rąk biskupa Piotra Gołębiowskiego w katedrze sandomierskiej. Mszę świętą prymicyjną celebrował w Uroczystość Trójcy Świętej 9 czerwca tegoż roku w parafii św. Marcina w Połańcu.

Rozpoczął pracę duszpasterską od wikariatu w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ożarowie. Po trzech latach został przeniesiony na wikariat w parafii Błogie, a następnie pełnił posługę duszpasterską we Wrzosie, Krępie Kościelnej, Skrzyńsku i Łagowie. W 1975 roku objął stanowisko proboszcza w Słupi Nadbrzeżnej, a w 1978 roku został przeniesiony na probostwo do parafii pw. św. Mikołaja w Jankowicach Radomskich. Pracował tam 23 lata. Przeprowadził niezbędne prace remontowe, które obejmowały szereg prac: zrobienie nowych fundamentów, odwodnienie, izolację pionową i poziomą oraz zabezpieczenie pęknięć i odnowienie polichromii. Ponadto uporządkowane zostało otoczenie świątyni i wybudowana plebania.

W 2001 roku został przeniesiony na probostwo do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Udało mu się doprowadzić do założenia ogrzewania w kościele i na plebani. Przeprowadził kompleksowe oczyszczenie elewacji zewnętrznej kościoła i pokrycia nawy głównej blachą miedzianą. W latach 2011-2012 dokonano gruntownego remontu organów. We wrześniu 2012 roku po osiągnięciu wieku kanonicznego, przeszedł do Domu Księży Emerytów przy Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Ksiądz Stanisław Kula otrzymał w trakcie swej pracy duszpasterskiej godności kanonika oraz prałata (kapelana honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II).

Zmarł 4 sierpnia 2016 roku, w dzień, w którym Kościół wspomina św. Jana Marię Vianneya patrona wszystkich kapłanów, a zwłaszcza proboszczów.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w niedzielę 7 sierpnia o godz. 19:00 w kościele farnym, gdzie przez 11 lat ks. Kula był proboszczem. Tu miała miejsce pierwsza stacja pogrzebowa. Mszy św. żałobnej przewodniczył pasterz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik. Obecni byli też biskupi pomocniczy (bp Adam Odzimek i bp Piotr Turzyński) a także kilkudziesięciu kapłanów, siostry zakonne, rodzina, przyjaciele, znajomi i wierni. Kazanie wygłosił ks. kan. Eugeniusz Frączyk - były dziekan lipski, kolega ks. prałata Stanisława Kuli. Przed Mszą św. życiorys zmarłego odczytał ks. Mariusz Turczyk - dyrektor Domu Księży Seniorów przy WSD w Radomiu, gdzie przez ostatnie lata mieszkał ks. Kula.

W poniedziałek 8 sierpnia o godz. 13:00 w rodzinnej parafii pw. św. Marcina Biskupa w Połańcu została odprawiona Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. Kazanie wygłosił ks. Waldemar Gula, kolega ks. prałata. Trumna z ciałem ks. prałata Stanisława Kuli została złożona na starym cmentarzu w Połańcu.
statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl