Grupa nr 1 - trasa pielgrzymki

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę składa się z pięciu kolumn, dwóch radomskich oraz skarżyskiej, starachowickiej i opoczyńskiej.

Grupa nr 1 pielgrzymuje w kolumnie I i od 1979 roku, kiedy to pierwszy kierownik pielgrzymki, ks. Zdzisław Domagała wytyczył nową trasę dla pielgrzymki radomskiej, "grupa farna" podąża właśnie tą trasą, która przez kilkadziesiąt lat nie uległa praktycznie zmianie. Pielgrzymi w ciągu ośmiu dni (6 - 13 sierpnia) pokonują ponad 200 km.

W roku 2020 dla większego trudu pątnicy drogę z Fary na Jasną Górę przemierzyli w sześć dni. Trasa również różniła się do tej tradycyjnej i wiodła przez inne miejscowości niż dotychczas. Rok później trasa w niewielkiej części także odbiegała od tradycyjnej.

Trasa wiedzie przez trzy województwa (mazowieckie, świętokrzyskie i śląskie) i dwie diecezje (radomską i kielecką) oraz archidiecezję częstochowską. Ostatnim kościołem stacyjnym w naszej diecezji na trasie pielgrzymki jest świątynia w Radoszycach.

Miejscem ostatniego postoju tuż przed wejściem do Częstochowy jest PRZEPROŚNA GÓRKA - dla pątników miejsce szczególne i wyjątkowe. Z tego miejsca po raz pierwszy widać cel wędrówki - JASNĄ GÓRĘ. Tu pielgrzymi podają sobie ręce i padają sobie w ramiona, wybaczając przewinienia, by z czystym sercem wejść na Jasną Górę i spotkać się Maryją.

RADOM - JASNA GÓRA

Dzień I - 6 sierpnia
(20 km)
RADOM - Kowala - OROŃSKO

Dzień II - 7 sierpnia (24 km)
OROŃSKO - Łaziska - Wysoka - Ostałów - CHLEWISKA

Dzień III - 8 sierpnia (22 km)
CHLEWISKA - Huta - Niekłań - STĄPORKÓW

Dzień IV - 9 sierpnia (29 km)
STĄPORKÓW - Błotnica - Przyłogi - Królewiec - Kozów - RADOSZYCE

Dzień V - 10 sierpnia (23 km)
RADOSZYCE - Pijanów - Słupia - Budzisław - OLESZNO

Dzień VI - 11 sierpnia (32 km)
OLESZNO - Kluczewsko - Gościencin - Slipia Mała - KUŹNICA GRODZISKA

Dzień VII - 12 sierpnia (31 km)
KUŹNICA GRODZISKA - Łysiny - Rogaczew - Smyków - MOKRZESZ

Dzień VIII - 13 sierpnia (23 km)
MOKRZESZ - Mstów - Przeprośna Górka - JASNA GÓRA


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl