50-lecie PSP nr 7

22/10/2017 18:55
50-lecie PSP nr 7

W piątek, 20 października odbyły się główne obchody jubileuszu 50-lecia działającej na terenie naszej parafii Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kazimierza Pułaskiego przy ul. Tybla, przez lata noszącej nr 39.


Piątkowe uroczystości rozpoczęła o godz. 11:00 uroczysta Msza św. w naszej Farze, której przewodniczył ks. Bp Henryk Tomasik. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Przybyli na nią przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa, emerytowani pracownicy szkoły i absolwenci. Podczas akademii przypomniano historię szkoły, a ta przeplatana była piosenkami w wykonaniu szkolnego chóru, w którego skład weszli uczniowie i nauczyciele. Swoimi umiejętnościami wokalnymi, muzycznymi i tanecznymi pochwalili się uczniowie, ale też absolwenci. Po zakończonej akademii do sali gimnastycznej wjechał ogromny tort.

Z okazji jubileuszu na Dzień Edukacji Narodowej 4 nauczycieli otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia: dyrektor Katarzyna Gruszka,nauczyciel nauczania początkowego, Anna Cynowska, wicedyrektor szkoły, Anna Nobis, nauczycielka fizyki i przyrody, Małgorzata Gaździńska, nauczyciel języka polskiego.

W szkole działa Uniwersytet Biblijny dla Dzieci, który powstał w ramach Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej z inicjatywy ks. dr. Jacka Kucharskiego, moderatora diecezjalnego, ks. Miro­sława Nowaka, pro­boszcza naszej parafii i Pani dyrektor Katarzyny Gruszki.
Uczniowie i pracownicy szkoły od początków jej istnienia aktywnie włączają się różnorodne akcje charytatywne, między innymi: pomagają ludziom samotnym, zbierali dary na rzecz powodzian, rodzinnych domów dziecka i zabawki dala II Oddziału Chirurgii WSS w Radomiu. Szkoła współpracuje również ze Szkołą Średnią im. Adama Mickiewicza w Dziewieniszkach na Litwie.

Gość Niedzielny Radom

***
Z kart historii szkoły...

4 września 1967 roku po  uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego przekazano do użytku budynek wyposażony w nowoczesny sprzęt szkolny. Placówka była jedną z tzw. tysiąclatek. Miała numer 39 i nosiła imię Władysława Gomułki. W chwili otwarcia liczyła 900 uczniów podzielonych na 27 oddziałów i zatrudniała 27 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem szkoły był Kazimierz Sucbecki. W listopadzie 1968 roku po pożarze instalacji elektrycznej szkoła musiała przerwać zajęcia na tydzień. Wiele pomieszczeń na parterze budynku musiało być gruntownie odnowionych.

Od 1 września 1980 roku przez 12 lat dyrektorem szkoły był Janusz Zych. Po nim placówką kierowała Bożena Stępniak-Wojcieszek (1992-1997), następnie Jarosław Trochium (1997-2004), a od 2004 roku dyrektorem szkoły jest Katarzyna Gruszka.

Uchwałą Rady Miasta z dnia 28 kwietnia 1994 roku placówce nadano imię Kazimierza Pułaskiego. Uroczystość odbyła się 14 października 1994 r. Po uroczystej Mszy Św. w Kościele Farnym odsłonięto w szkole tablicę pamiątkową poświęconą patronowi szkoły.

W związku z reformą oświaty w 2001 roku szkoła zmieniła nazwę. Ponieważ w kilkunastu podstawówkach utworzono gimnazja, powstały wówczas wolne miejsca w numeracji i tak szkole przy ul. Tybla nadano nowy numer - 7. W tym czasie została wymieniona instalacja centralnego ogrzewania i przeprowadzono generalny remont kotłowni.

W latach 2005-2007 szkoła została zmodernizowana. Przeprowadzono remont generalny sali gimnastycznej, świetlicy i jadalni, przebudowano kuchnię i schody w jednej klatce schodowej, wymieniono stolarkę okienną, wyremontowano bibliotekę i doposażono sale lekcyjne oraz pokoje socjalne pracowników. Dzięki pozyskanym funduszom z EFS było możliwe dostosowanie biblioteki szkolnej do ICIM oraz założenie monitoringu na terenie szkoły.

Do 14 oddziałów uczęszcza obecnie 307 uczniów, których uczy i wychowuje 36 nauczycieli.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kazimierza Pułaskiego























statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl