Chcą ożywić Starówkę

30/03/2016 18:55
Chcą ożywić Starówkę
Urząd Miejski w Radomiu przyjmuje wnioski dotyczące programu rewitalizacji miasta Kazimierzowskiego. Szkolenie na temat poprawnego składania wniosków przeszedł także ks. Proboszcz Mirosław Nowak.


Do najbliższego czwartku 31 marca do godziny 15:00 przyjmowane są wnioski dotyczące "Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2023". Na razie organizacje, stowarzyszenia, a także osoby prywatne, przedsiębiorcy, zarządcy nieruchomości złożyli około 30 wniosków. - Takie wnioski są bardzo istotne dla tych, którzy zamierzają się ubiegać o sfinansowanie swoich pomysłów, swoich propozycji z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Marzena Kędra-Podlipniak z Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Wnioski składane przez mieszkańców, organizacje społeczne i instytucje, jeśli spełniają cele całego przedsięwzięcia ożywienia Śródmieścia i Miasta Kazimierzowskiego, mogą zostać wpisane do programu, który trafi do Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Po zatwierdzeniu i przyjęciu przez samorząd województwa będzie dokumentem ważnym podczas opiniowania z kolei wniosków składanych przez zainteresowanych otrzymaniem dotacji unijnych. - Jeśli ktoś będzie chciał składać wniosek o dofinansowanie działań rewitalizacyjnych związanych z kulturą, dziedzictwem kulturowym, integracją społeczną, to dostanie dodatkowe punkty za zgodność jego zamierzeń z przyjętym programem rewitalizacji miasta - powiedziała Marzena Kędra-Podlipniak.

Program rewitalizacji miast - zgodnie z przyjętą zasadą - może obejmować te części miasta, które zajmują nie więcej niż 20 procent powierzchni i mieszka na tym terenie nie więcej niż 30 procent mieszkańców. - Z przeprowadzonej diagnozy wynikało, że miejscem najbardziej kryzysowym w Radomiu jest Miasto Kazimierzowskie oraz Śródmieście, gdzie mieszka znacznie mniej niż 30 procent mieszkańców i jest to teren mniejszy niż 20 procent miasta. Chodzi jednak o to, aby nie realizować przedsięwzięć na jak największym obszarze, ale inwestować tam, gdzie zmiany będą najbardziej wskazane i widoczne - powiedziała Marzena Kędra-Podlipniak. Wnioski dotyczące rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego oraz Śródmieścia powinny dotyczyć takich działań rewitalizacyjnych, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, takim jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji, niski poziom uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym. Mogą też dotyczyć redukcji zanieczyszczenia powietrza, powstania nowych lub rewaloryzacji istniejących terenów zielonych, polepszą dostęp do podstawowych usług i przestrzeni publicznych, poprawią i zwiększą poziom obsługi komunikacyjnej. Wnioski mogą też dotyczyć poprawy stanu technicznego budynków, a także działań, które wpłyną na energo-oszczędność obiektów.

Echo Dnia























statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl