Czas radosnego oczekiwania

03/12/2017 11:00
Czas radosnego oczekiwania

Rozpoczęliśmy Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. I Niedziela Adwentu to zarazem początek nowego roku liturgicznego, któremu przyświeca hasło "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

Słowo Adwent pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", czyli "przyjście, przybycie, nadejście". Dla nas chrześcijan "adventus" oznacza czas przygotowujący nas do uczczenia narodzin Jezusa w Betlejem. To również nasze przygotowanie do powtórnego przyjścia Jezusa na ziemię.

Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny i obejmuje 4 kolejne niedziele. W tym czasie nie zdobimy ołtarzy i świątyń kwiatami, szaty liturgiczne mają kolor fioletowy - kolor pokutny, nie śpiewamy "Chwała na wysokości Bogu". Codziennie przez okres Adwentu odprawiane są Msze św. ku czci Maryi, w czasie których pali się świeca roratnia, symbol Najświętszej Maryi Panny (słowo Roraty pochodzi od słów pieśni na wejście - "rorate coeli...").

Naszymi przewodnikami po Adwencie są Izajasz, Jan Chrzciciel i Maryja.

Roraty w naszej FARZE dla wszystkich codziennie (oprócz niedziel) o godz. 7:00.

Wymownym symbolem Adwentu jest wieniec i świeca adwentowa. Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i stwarza poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Światło jest znakiem obecności Chrystusa "Światłości Świata". Światło czterech kolejnych świec adwentowych ma nas doprowadzić stopniowo do prawdziwego "Światła" wschodzącego w Boże Narodzenie. Zielone gałązki są symbolem nadziei, zwyciężającej śmierć. Wieniec adwentowy ma nam przypominać o radosnym czasie przygotowania adwentowego do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

***
W zakrystii i kancelarii parafialnej dostępne są poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Opłatek jest szczególnym znakiem nadchodzących świąt i dlatego znajduje się on na każdym stole wigilijnym. Składane ofiary, będą przeznaczona jak w latach ubiegłych na ogrzewanie kościoła.

Paląca się świeca na wigilijnym stole niech będzie widzialnym znakiem naszej wspólnej troski o dzieci. Świece są w cenie 5 zł (mała) oraz 15 zł (duża).statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl