Dni Godności 2017

18/05/2017 17:02
Dni Godności 2017

W czwartek, 18 maja rozpoczęły się w Radomiu XIV Dni Godności. Zainaugurowała je jak co roku uroczysta Msza św. w naszej Farze, której przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński.


- Istotą chrześcijaństwa jest miłość. I przykazanie brzmi: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem", dlatego, że Bóg jest miłością. Taką definicję da nam św. Jan, "Bóg jest miłością". Wszystko co robi, robi z miłości. Stworzył z miłości, opiekuje się, troszczy, przyciąga do siebie, chce nas wszystkich w niebie. To bardzo ważne. A potem z tego przykazania miłości Boga jest przykazanie miłości bliźniego: "Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego". A Pan Jezus powie jeszcze więcej: "Miłujcie się wzajemnie tak jak Ja was umiłowałem. A On nas umiłował w taki sposób, że dał siebie samego, wszystko; swoje życie, swój czas, swoje siły, swoją krew. Do końca. Taka miłość, taka miara. I każe nam też miłować nieprzyjaciół. Ale czy to jest takie oczywiste dzisiaj? - mówił w homilii bp. Turzyński. Podając przykład Francji w której zakazano publikowania obrazów dzieci z zespołem Downa, okazuje się, że w dzisiejszych czasach nie jest to takie oczywiste.

- Dlatego to cudowna inicjatywa, że od lata w Radomiu mamy Dni Godności, które mówią nam, że trzeba kochać i człowiek spełnia się gdy kocha, gdy służy, gdy tego który jest obok potrafi podnieść, zbudować, dać uśmiech, służyć. Miłość, to jest istota chrześcijaństwa. To również piękna tradycja, że od lat rozpoczynamy Dni Godności Mszą świętą. Panie Boże prosimy Cię, naucz nas kochać każdego bliźniego, naucz nas służyć, naucz nas zapominać o sobie - mówi bp. Piotr Turzyński.

W homilii bp. Piotr nawiązał także do przypadającej w tym roku 100-ej rocznicy objawień w Fatimie. - Dlaczego Maryja przyszła do trójki małych dzieci? Bo Bóg kocha, bo Bóg nie zapomniał, bo mu zależy na ludziach. Nie chce aby ludzie ginęli, chce powstrzymać wojnę. Prosi o modlitwę i ofiarowanie cierpienia. Bóg kocha i Maryja w imię Boga przychodzi. Ta prośba mówi nam także, że jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni, że jeden drugiemu może czynić dobro przez modlitwę i ofiarowanie cierpienia.

Po Mszy św. ulicą Rwańską i Żeromskiego przeszedł barwny korowód. Przed Urzędem Miejskim uczestnikom został przekazany symboliczny klucz do bram miasta.

Celem organizowanych rokrocznie Radomskich Dni Godności jest integracja i przełamywanie barier społecznych poprzez włączanie osób niepełnosprawnych w życie społeczne i kulturalne.

Radio Plus Radomstatystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl