Dziękczynienie za jubileusz

03/10/2010 23:00
Dziękczynienie za jubileusz

To było dziękczynienie za dar jubileuszu 650 lecia radomskiej Fary. Msza święta i uroczysty koncert zakończyły w niedzielny wieczór, 3 października obchody jubileuszu 650 lecia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu.

Uroczystej Eucharystii na zakończenie trwających od 3 października 2009 roku do 3 października 2010 roku obchodów jubileuszu Fary przewodniczył w niedzielny wieczór, biskup łucki Marcjan Trofimiuk z Ukrainy. Po słowach powitania, jakie do wszystkich licznie zgromadzonych gości, przedstawicieli władz Radomia, samorządowców i parlamentarzystów oraz radomian skierował ks. prałat Stanisław Kula, proboszcz naszej parafii, głos zabrał Piotr Szczepankowski-Chełmoński. Przypomniał on postać Sługi Bożej i kandydatki na ołtarze Wandy Malczewskiej. Wanda Malczewska była ochrzczona w radomskiej farze, była polską mistyczką, zatroskaną o dusze ludzkie oraz dobro Ojczyzny. Diecezja łódzka prowadzi jej proces beatyfikacyjny, który dobiega końca.

Słowo do zgromadzonych na Mszy św. dziękczynnej za dar jubileuszu skierował również bp Trofimiuk - mówił o sytuacji Kościoła na Wschodzie, wielu świątyniach, które zniszczył ustrój komunistyczny oraz trudnej odbudowie jego struktur.

Po Mszy świętej w uznaniu zasług dla miasta Radomia Prezydent Andrzej Kosztowniak nadał ks. prałatowi Stanisławow Kuli, proboszczowi Fary Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis.

Uwieńczeniem jubileuszu 650 lecia radomskiej Fary był koncert finałowy 14 Międzynarodowego Festiwalu Kwartetów Smyczkowych. W koncercie wystąpiła Magdalena Idzik oraz Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego. W przerwie koncertu specjalne słowa podziękowań padły ze strony biskupa radomskiego Henryka Tomasika dla wszystkich przyjaciół Fary, sponsorów oraz osób zaanagażowanych w organizację i przebieg jubileuszu kościoła. Pamiątkowy dyplom ze słowami podziękowania za przygotowanie obchodów otrzymał od Prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka ks. Arkadiusz Bieniek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary. On z kolei też dziękował wszystkim za tak duże zaangażowanie wielu osób i środowisk w roczny przebieg jubileuszu.

W dniu zakończenia jubileuszu można też było nabyć pamiątkowy album pt: "Tak to było", podsumowujący najważniejsze wydarzenia trwającego przez cały rok jubileuszu 650 lecia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl