Farne Retrospotkanie

06/06/2018 23:17
Farne Retrospotkanie

Fara i Zamek, czyli obecna plebania były miejscami, które odwiedzili uczestniczy czerwcowego Retrospotkania. To była znakomita okazja, by zapoznać się z historią, poznać różne ciekawostki i zwiedzić m.in. zamkowe piwnice.

Pierwsza część spotkania obyła się na placu przykościelnym. Ks. proboszcz Mirosław Nowak przybliżył w skrócie m.in. historię kościoła, kamiennych rzeźb znajdujących się na placu, wieży, dzwonów farnych i nie tylko. Następnie uczestnicy zwiedzili świątynię, zapoznali się z historią i wystrojem kościoła. Tą część zakończyła modlitwa litanią do św. Kazimierza przy jego relikwiach.

Druga część spotkania odbyła się na Zamku, gdzie większość osób miała okazję być po raz pierwszy. Tu można było zwiedzić piwnice zamkowe, kaplicę św. Kazimierza i poznać jej niezwykłe właściwości, zobaczyć historyczne księgi, zapoznać się z historią Zamku czy posłuchać ciekawostek historycznych przygotowanych przez prof. dr hab. Dariusza Kupisza.

Trzecia i ostatnia część spotkania odbyła się w sąsiadującej z Zamkiem Kamienicy Starościńskiej, gdzie znajduje się niezwykła sala ekspozycyjna. W gablotach pokazane są przedmioty, które znaleziono podczas wieloletnich badań archeologicznych w tym m.in. tych na Zamku. W piwnicy kamienicy pozostawiono odkryte fragmenty średniowiecznych murów.

Retrospotkania, to spotkania miłośników Radomia, pasjonatów jego bogatych dziejów i ludzi wiążących z naszym miastem ciekawe wspomnienia. Spotkania organizowane są raz w miesiącu przez Resursę Obywatelską we współpracy ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu Radom.Retrospekcja. To było ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą.

Zdjęcia


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl