Główne uroczystości rozpoczęte

12/06/2010 22:30
Główne uroczystości rozpoczęte

Jarmark Świętojański rozpoczął w sobotę, 12 czerwca główne obchody 650 lecia kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Na ulicy Rwańskiej stanęły kramy z wyrobami tradycyjnych rzemieślników.

Można było kupić wyroby z drewna i wikliny, ręcznie wykonane zabawki czy bukiety suszonych kwiatów, a nawet książki przybliżające historię Fary i samego Radomia. Na całej długości ulicy Rwańskiej oraz na ścianach kamienic i placu przy kościele farnym zawisły sztandary, proporce i chorągwie z epoki Jagiellonów autorstwa prof. Anny Wojdały-Markowskiej.

Atrakcją jarmarku był koncert muzyki dawnej oraz pokaz tańca w wykonaniu Zespołu "Jokulatores" z Niemiec. Zaprezentowany był też spektakl uliczny "Jarmark dziwów" przygotowany przez młodzież, która od marca pracowała nad nim podczas warsztatów prowadzonych przez Teatr Powszechny w Radomiu. Całość uzupełnił niezwykle efektowny pokaz tancerzy z flagami na placu przy kościele.

Jarmark świętojański oraz Jarmark dziwów czy pokaz tańca były nawiązaniem do tradycyjnych jarmarków, które w średniowieczu często odbywały się w miastach, również na placach przy kościołach. Z pewnością podobne jarmarki odbywały się kiedyś przy radomskiej Farze.

Wieczorną część pierwszego dnia głównych obchodów Wielkiego Jubileuszu Fary zakończyło Oratorium Mesjasz Jerzego Händla z okazji jubileuszu 25-lecia Chóru Miasta Radomia. Wykonawcami koncertu, który szczelnie wypełnił radomską Farę melomanami byli: Chór Miasta Radomia Sancti Casimiri Cantores Radomiensis przygotowany przez ks. prał. Wojciecha Szarego oraz Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Żółtowskiego. Partie solowe wykonali artyści z Poznania: Tatiana Pożarska - sopran, Tomasz Raczkiewicz - kontratenor, Piotr Friebe - tenor, Piotr Nowacki - bas. Publiczność zgromadzona w Farze nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, na bis ponownie zabrzmiało w murach 650 letniej świątyni "Alleluja" z Oratorium Mesjasz.

Foto: Radom.pl


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl