Jubileuszowy rok rozpoczęty

29/01/2012 21:27
Jubileuszowy rok rozpoczęty

W niedzielę, 29 stycznia Mszą św. w naszej świątyni zostały zainaugurowane obchody Roku Jubileuszowego w Zgromadzeniu Sióstr św. Michała Archanioła w naszym mieście.

W 2012 roku przypada 100 rocznica śmierci ks. Bronisława Markiewicza i Sługi Bożej matki Anny Kaworek - założycieli Zgromadzenia.

Rozpoczynając Eucharystię ks. Arkadiusz Bieniek przywołał postacie założycieli Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Pomógł w tym z pewnością wystrój kościoła: przy ołtarzu głównym umieszczony był duży wizerunek błog. Bronisława Markiewicza, a na ołtarzu bocznym zdjęcie matki Anny Kaworek. Obecne na Mszy świętej były oczywiście Siostry Michalitki, które pracują w naszej parafii. Jedna z nich zatroszczyła się właśnie o wystrój kościoła, ponieważ jest zakrystianką, inna przeczytała pierwsze czytanie, a kolejna wezwania modlitwy wiernych, o oprawę muzyczną zatroszczyła się schola parafialna także prowadzona przez siostrę z tego zgromadzenia.

W homilii kaznodzieja cytując pierwsze czytanie wskazał na rolę proroka, która z pewnością była misją życia błog. Bronisława Markiewicza. W kolejnych słowach przybliżona została sytuacja Polski z II połowy XIX wieku, czasy zaborów, rozdarcia. I właśnie w takich czasach Pan Bóg dał narodowi polskiemu wielkich świętych - mówił ks. Arkadiusz Bieniek. W wieku XX odkrywa ich dla Kościoła w Polsce i na świecie Jan Paweł II. Byli to: błog. Honorat Koźmiński, św. brat Albert Chmielowski, św. Rafał Kalinowski, błog. Aniela Salawa czy właśnie błog. ks. Bronisław Markiewicz i matka Anna Kaworek.

Błog. Bronisław Markiewicz ukochał dwa słowa: Powściągliwość i Praca - upatrując w nich szansy na wydźwignięcie Polski, która była pijana, ciemna i próżniacza. Dalej w homilii przytoczona została droga życiowa błog. Bronisława Markiewicza i jego poszukiwanie Boga oraz miejsca w życiu. Przez całe swoje życie błogosławiony walczył z najgorszym złem w narodzie, z pijaństwem i niechęcią do pracy. Gromadził przy sobie opuszczone dzieci, zakładał dla nich zakłady, uczył zawodu. Przychodzili do niego również młodzi ludzie, którzy jak on, chcieli opiekować się opuszczonymi dziećmi. Tak właśnie powstały zgromadzenia michalitek i michalitów.

Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła ma 30 placówek, ta w naszej parafii istnieje od 1941 roku. Domy tego zgromadzenia są też w parafiach NSJ na Glinicach czy św. Rafała Kalinowskiego na Ustroniu. W diecezji radomskiej to także Szydłowiec, Solec nad Wisłą, Kowala czy Przytyk. Michalitki mają też domy na Białorusi, Ukrainie a nawet dwa domy w Kamerunie.

Dziś z okazji Roku Jubileuszowego trzeba dziękować, że nasza Ojczyzna otrzymała tak wielkich orędowników miłości Boga i Ojczyzny.

Niedzielną Eucharystię zakończyło błogosławieństwo relikwiami błog. ks. Bronisława Markiewicza, wierni mieli też możliwość ucałowania relikwii po zakończeniu Mszy św. Siostry Michalitki ofiarowały też wszystkim uczestnikom niedzielnej uroczystości pamiątkowe obrazki przybliżające sylwetki założycieli Zgromadzenia.


















statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl