Konsultacje na Zamku

17/11/2015 11:34
Konsultacje na Zamku

W poniedziałek, 17 listopada w sali królewskiej na plebanii naszej świątyni odbyły się konsultacje społeczne poświęcone przyszłości miasta kazimierzowskiego.Spotkanie z przedstawicielami radomskich organizacji pozarządowych było kolejnym etapem konsultacji społecznych poświęconych przyszłości miasta kazimierzowskiego. Władze Radomia zbierają opinie i propozycje różnych środowisk, które zostaną wykorzystane przy opracowywaniu programu rewitalizacji. - Naszym celem jest to, by w 2020 roku były już widoczne efekty prac. Cieszę się z Państwa tak licznej obecności, bo to pokazuje, że przyszłość miasta kazimierzowskiego leży radomianom na sercu - mówił witając uczestników spotkania prezydent Radosław Witkowski.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych przedstawili cały szereg swoich uwag i propozycji. Wiele z nich dotyczyło potrzeby poprawy komunikacyjnej dostępności Rynku i jego okolic, w tym: utworzenia nowych przystanków autobusowych, budowy ścieżki rowerowej łączącej miasto kazimierzowskie z ulicą Okulickiego oraz zmiany charakteru ulicy Rwańskiej, która powinna być deptakiem. Z przychylnością spotkały się  plany budowy podziemnego parkingu, czy  tzw. "szpilkostrady", czyli chodnika  ułożonego z gładkich płyt, ułatwiającego chodzenie w butach na wysokim obcasie, czy z dziecięcym wózkiem.

Inne propozycje zgłoszone przez uczestników spotkania to m.in.: eksponowani e odkryć archeologicznych, tworzenie punktów widokowych, powrót do tradycji jarmarków kazimierzowskich, wspieranie działalności organizacji pozarządowych zgłaszających pomysły na ożywienie miasta kazimierzowskiego oraz tworzenie na tym terenie instytucji kultury takich jak np. proponowane przez władze Radomia muzeum historii miasta. W dyskusji pojawiły się także opinie, że program rewitalizacji powinien obejmować rozwój funkcji mieszkaniowej oraz handlowo-usługowej. Jednym ze zgłoszonych pomysłów jest organizowanie konkursów na najlepszą koncepcję zagospodarowania pomieszczeń na parterze i wynajmowanie ich po preferencyjnych cenach.

Uczestnicy spotkania proponowali także udostępnienie zwiedzającym dziedzińca zespołu popijarskiego i kościoła farnego oraz stworzenie w Rynku szybkiego hotspotu i montaż kamer internetowych.

Radom.pl


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl