Nagroda im. Wandy Malczewskiej

22/05/2022 21:50
Nagroda im. Wandy Malczewskiej

W niedzielę, 15 maja w Farze odbyły się uroczystości z okazji 200. rocznicy urodzin Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Po raz pierwszy została wręczona także nagroda Jej imienia.

Jako pierwsza, otrzymała ją Maria Kośmińska-Wójtowicz, od wielu lat zaangażowana w działalność społeczną, edukacyjną i religijną. Jako wolontariuszka od 35 lat prowadzi bibliotekę przy parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, uzupełniając księgozbiór także z własnych funduszy.


Nagrodę, statuetkę przedstawiającą postać Wandy Malczewskiej, przyznają Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Klub Inteligencji Katolickiej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Stowarzyszenie "Młyńska". Verum Bonum Pulchrum. Przewodniczącym kapituły jest ks. kan. Mirosław Nowak - Proboszcz Fary.

Wanda Malczewska to polska patriotka, zaangażowana w działalność niepodległościową, społeczną, oświatową i dobroczynną. W doświadczeniach mistycznych słyszała, że Polska odzyska niepodległość i 15 sierpnia zwycięży wroga. To, w czasie zaborów, budziło nadzieję w sercach Polaków. W roku 2006 Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił heroiczność cnót Sługi Bożej. W sierpniu 2020 roku z racji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą w naszej świątyni została poświęcona tablica upamiętniająca Wandę Malczewską, która w Farze przyjęła Chrzest święty i przystąpiła do I Komunii świętej.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie Gość Niedzielny Radom oraz Radio Plus Radom.

Foto: Gość Niedzielny Radom

 
statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl