Nagroda im. Wandy Malczewskiej

14/05/2023 21:29
Nagroda im. Wandy Malczewskiej

Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła otrzymało nagrodę im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Nagroda została wręczona w przed dzień 201. rocznicy urodzin mistyczki z Radomia, która w Farze została ochrzczona.

W ubiegłym roku z okazji 200. rocznicy urodzin Wandy Malczewskiej, mistyczki z Radomia ustanowiono nagrodę jej imienia. Po raz pierwszy nagroda została wręczona 15 maja 2022 roku, czyli dokładnie w 200. rocznicę urodzin Sługi Bożej.


Nagrodę, statuetkę przedstawiającą postać Wandy Malczewskiej przyznaje Kapituła, w skład której wchodzi przedstawiciel Biskupa Radomskiego oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, Stowarzyszenia "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum i Proboszcz Fary - ks. kan. Mirosław Nowak, przewodniczący Kapituły.


Nagrodę z rąk Bp Piotra Turzyńskiego odebrała s. Julia Szteliga, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła, która w latach 2006-2013 była przełożoną Domu Zakonnego mieszczącego się na terenie naszej parafii, który od 1984 roku prowadzi Katolicką Świetlicę Profilaktyczno - Wychowawczą "Oratorium".


Nagroda dla Sióstr Michalitek została wręczona za wieloletnią działalność wychowawczą, charytatywno-społeczną, za wpieranie rodzin i pomoc w rozwoju duchowym oraz za zaangażowanie w duszpasterstwie parafialnym i budowanie więzi w środowiskach w oparciu o wartości chrześcijańskie.

Kapituła podjęła również uchwałę w sprawie uznania zasług dr Lucyny Wiśniewskiej, która zginęła w wypadku samochodowym w październiku 2022 roku.

W roku 2006 Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił heroiczność cnót Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. W sierpniu 2020 roku z racji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą w naszej świątyni została poświęcona tablica upamiętniająca Wandę Malczewską.

Zdjęcia
statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl