"Non abbiate paura..."

02/04/2018 19:31
"Non abbiate paura..."

2 kwietnia przypada 13. rocznica odejścia do Domu Ojca Wielkiego Człowieka, Świętego Jana Pawła II. Jeszcze jako Kardynał Karol Wojtyła, 21 sierpnia 1977 roku modlił się i celebrował Eucharystię w Farze.

Zmierzający na koronację obrazu Matki Bożej Pocieszenia Pani i Królowej Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła na rok przed pamiętnym konklawe odwiedził Farę. O godz. 8:00 w naszej świątyni odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Wydarzenie to upamiętnia tablica znajdująca się w nawie głównej świątyni. Tablica została wykonana na pamiątkę I-szej rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21:37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa oraz 27 i pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30 marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października - rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.

Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat z bardzo jasnym programem. Przedstawił go w kilku pierwszych wystąpieniach publicznych, przede wszystkim w sławnej już homilii, wygłoszonej w czasie inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku. "Non abbiate paura..." - "nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi" - te słowa wypowiedziane wówczas na placu św. Piotra rozbrzmiewają echem do dziś, stały się jak gdyby leitmotivem nauczania i całej działalności Papieża.

foto: PAP/Janusz Mazur


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl