Obraz odrestaurowany

17/12/2017 22:03
Obraz odrestaurowany

Zabytkowy, poźnorenesansowy obraz "Ukrzyżowanie" został odrestaurowany. Choć na swoje miejsce w  kościele wróci dopiero po odnowieniu ramy, to już teraz pokazujemy jak pięknie wygląda po renowacji.

Pochodzący z ok. 1600 roku obraz "Ukrzyżowanie", przy którym prace były przedmiotem zrealizowanego zadania dofinansowanego w 46,9 % ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostaje obecnie w pracowni wykonawców prac, gdzie przechowywany będzie w optymalnych warunkach do czasu zakończenia prac przy drewnianej ramie. Konserwacja ramy wymaga dodatkowych środków nie przewidzianych w zrealizowanym zadaniu.

Prace wykonali Konserwatorzy Zabytków, Pani Angelika Lament-Kosińska i Pan Krzysztof Kosiński.

Obraz "Ukrzyżowanie" przez kilkaset lat był głównym obrazem w ołtarzu, który obecnie znajduje się w kaplicy Kochanowskich. Po 1908 roku został wyjęty i umieszczony w nawie głównej świątyni. Wcześniej wisiał po lewej stronie nawy, w miejscu w którym obecnie znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Kardynała Karola Wojtyły w Farze.

Dziękujemy konserwatorom za udostępnione zdjęcia, które przedstawiają obraz przed i po renowacji.

Przed renowacją

Po renowacji

Pole obrazu zamknięte jest od góry łukiem pełnym. W centrum znajduje się Chrystus rozpięty na wysokim krzyżu za pomocą gwoździ, których  wykonane z metalu metalowe główki wystają iluzjonistycznie ponad powierzchnię płótna. Postać Chrystusa w wyraźnym kontrapoście, nogi ugięte, klatka piersiowa wychylona do przodu, ręce proste rozciągnięte na wysokości poprzecznego ramienia krzyża. Wokół bioder krzyżujące się z przodu perizonium. Głowa zwrócona w kierunku lewego barku. Twarz otoczona ciemnym krótkim zarostem, oczy półprzymknięte, zwrócone ku górze. Na głowie Jezusa umieszczona jest pozłacana cierniowa korona. Ponad głową występująca ponad płaszczyznę płótna prostokątna tabliczka z napisem I N R I.

Pod krzyżem, z prawej strony stoi ze złożonymi rękoma i opuszczoną głową Maria, która ubrana jest w różową tunikę i ciemnobłękitną pallę zarzuconą na głowę. Bliżej krzyża znajduje się Maria Magdalena, która klęczy. Ubrana jest w obszerną, żółtą suknię. Lewą ręką obejmuje pionowe ramię krzyża, w prawej uniesionej w kierunku twarzy trzyma białą chustę. Po lewej stronie krzyża znajduje się zwrócony w kierunku Chrystusa św. Jan. Ubrany jest w długą zieloną tunikę, spod której widoczne są bose stopy, oraz czerwone palium przewieszone przez prawe ramię. U stóp krzyża po lewej stronie znajduje się czaszka. W tle widoczna jest stylizowana architektura Jerozolimy, wyżej ciemnoniebieskie niebo. Powyżej prawego ramienia krzyża znajduje się księżyc, a po wyżej lewego słońce.























statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl