Obraz odrestaurowany

26/03/2018 20:09
Obraz odrestaurowany

Zabytkowy, poźnorenesansowy obraz "Ukrzyżowanie" po renowacji wrócił już na swoje miejsce w kościele. Warto odwiedzić Farę, bo żadne zdjęcie nie odda tego, jak pięknie prezentuje się odnowione malowidło.


Przed rozpoczęciem prac obraz był w bardzo złym stanie zarówno technicznym, jak i estetycznym. Wpływ na znaczące zniszczenia miały w dużej mierze niewłaściwe renowacje, wykonane przy nim w XX wieku.

Przeprowadzona konserwacja-restauracja obrazu wraz z ramą miała na celu poprawę jego złego stanu zachowania oraz przywrócenie mu pierwotnego wyglądu. Cele te zrealizowano m.in. poprzez wzmocnienie drewnianego podłoża, utrwalenie i zabezpieczenie osypujących się oryginalnych warstw malarskich, usunięcie zabrudzeń powierzchniowych oraz szpecących wtórnych nawarstwień, a także poprzez uzupełnienie ubytków wszystkich oryginalnych warstw technologicznych.

Prace wykonali Konserwatorzy Zabytków, Pani Angelika Lament-Kosińska i Pan Krzysztof Kosiński.

Obraz "Ukrzyżowanie" pierwotnie był głównym obrazem w ołtarzu, który obecnie znajduje się w kaplicy Kochanowskich. Po 1908 roku został wyjęty i umieszczony w nawie głównej świątyni. Wcześniej wisiał po lewej stronie nawy, w miejscu w którym obecnie znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Kardynała Karola Wojtyły w Farze.

Obraz przed i po renowacji

Pole obrazu zamknięte jest od góry łukiem pełnym. W centrum znajduje się Chrystus rozpięty na wysokim krzyżu za pomocą gwoździ, których wykonane z metalu metalowe główki wystają iluzjonistycznie ponad powierzchnię płótna. Postać Chrystusa w wyraźnym kontrapoście, nogi ugięte, klatka piersiowa wychylona do przodu, ręce proste rozciągnięte na wysokości poprzecznego ramienia krzyża. Wokół bioder krzyżujące się z przodu perizonium. Głowa zwrócona w kierunku lewego barku. Twarz otoczona ciemnym krótkim zarostem, oczy półprzymknięte, zwrócone ku górze. Na głowie Jezusa umieszczona jest pozłacana cierniowa korona. Ponad głową występująca ponad płaszczyznę płótna prostokątna tabliczka z napisem I N R I.

Pod krzyżem, z prawej strony stoi ze złożonymi rękoma i opuszczoną głową Maria, która ubrana jest w różową tunikę i ciemnobłękitną pallę zarzuconą na głowę. Bliżej krzyża znajduje się Maria Magdalena, która klęczy. Ubrana jest w obszerną, żółtą suknię. Lewą ręką obejmuje pionowe ramię krzyża, w prawej uniesionej w kierunku twarzy trzyma białą chustę. Po lewej stronie krzyża znajduje się zwrócony w kierunku Chrystusa św. Jan. Ubrany jest w długą zieloną tunikę, spod której widoczne są bose stopy, oraz czerwone palium przewieszone przez prawe ramię. U stóp krzyża po lewej stronie znajduje się czaszka. W tle widoczna jest stylizowana architektura Jerozolimy, wyżej ciemnoniebieskie niebo. Powyżej prawego ramienia krzyża znajduje się księżyc, a po wyżej lewego słońce.

Zdjęcia


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl