Parafialny Dzień Chorego

11/02/2015 11:23
Parafialny Dzień Chorego

W środę, 11 lutego obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego. Z tej racji w naszej świątyni o godz. 9:30 została odprawiona Msza św. dla chorych i w podeszły wieku, którą sprawował ks. Sebastian Kijak.


W czasie Eucharystii ks. Sebastian wszystkim tym, którzy byli gotowi i wyrazili taką wolę udzielił sakramentu namaszczenia chorych, który bardzo często jest błędnie nazywany ostatnim namaszczaniem. Sakrament namaszczenia chorych jest sakramentem żywych. Kościół naucza, że jest to sakrament umocnienia i uzdrowienia. Jest on potrzebny nie tylko chorym, ale również ich bliskim we wspólnym przeżywaniu prawdy, że człowiek powołany jest do wspólnoty z Bogiem w wieczności.

Dziękuje Wam wszystkim, którzy dziś przybyliście do naszej parafialnej świątyni, aby tu przy ołtarzu Chrystusa modlić się nie tylko za siebie, ale razem z całym Kościołem na świecie za wszystkich chorych i cierpiących. Bo to właśnie Wy jak mówił o chorych Jan Paweł II - jesteście skarbem Kościoła - powiedział na zakończenie Mszy św. ks. Sebastian.

Światowy Dzień Chorego jest obchodzony od 1993 r. Święty Jan Paweł II ustanowił go 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na placu św. Piotra, wyznaczając na obchody wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego.

Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Ustanawiając Światowy Dzień Chorego Jan Paweł II zwrócił uwagę na to, że każda choroba jest wzięciem na siebie Krzyża Jezusa Chrystusa. Jest to wielkie doświadczenie uświadamiające człowiekowi jego słabość, ograniczenia i zależność od drugiego człowieka. Bywa powodem buntu i zwątpienia, ale zdarza się i tak, że chory w swoim cierpieniu zaczyna poszukiwać Boga. Rokrocznie obchodzony Dzień Chorego jest czasem modlitwy za chorych, przypomina nam o ich należytym traktowaniu. Kościół otacza także w tym dniu swoją modlitwą tych wszystkich, którzy pomagają ulżyć w cierpieniu: lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny i wolontariuszy.

Zdjęcia z Mszy dla chorych znajdują się w tym miejscu.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl