Pasterka w Farze

25/12/2018 12:10
Pasterka w Farze

Równo o północy w noc wigilijną uroczystości Narodzenia Pańskiego w Farze została odprawiona uroczysta Pasterka, w czasie której wybrzmiało radosne "Gloria in excelsis Deo".

Pasterka rozpoczęła się od złożenia przez ks. proboszcza Mirosława Nowaka figurki Dzieciątka Jezus w żłóbku symbolicznej stajenki. W zaciemnionej jeszcze świątyni rozległy się słowa tradycyjnej polskiej kolędy "Wśród nocnej ciszy".

- I oto skończył się Adwent. Pan przyszedł i narodził się jako Dziecię w Betlejemskiej Grocie. Od pierwszych chwil uroczystości świętujemy tę wielką tajemnicę naszej wiary, Bóg stał się człowiekiem i zamieszkał pośród swojego ludu. Na tę Pasterkę przyprowadziła nas wiarę w tę prawdę. Niech podczas tej Eucharystii ta wiara się umacnia - powiedział na rozpoczęcie Pasterki ks. proboszcz.

Gdy celebrans zaintonował uroczyste "Gloria", wówczas w kościele rozbłysły wszystkie światła.W homilii ks. Mirosław mówił: - «Oto zwiastuję Wam radość wielką (…)» (Łk 2,10). Bóg stał się człowiekiem. «Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan» (Łk 2,11). Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel. A więc jesteśmy zbawieni. «Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło» (Iz 9,1). Mamy więc światło nadziei. Naszemu Bogu na nas zależy. Nie chce nas zostawić samych, nie chce naszego potępienia, nie chce naszej śmierci i dlatego staje się człowiekiem. I dlatego jest Boże Narodzenie.

Za każdym razem, gdy wyznajemy naszą wiarę, mówimy słowa: "I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem" i skłaniamy głowę, a dziś wypowiadając te słowa, przyklękniemy. Pochylamy głowę przed wielką tajemnicą Boga, który stał się człowiekiem na znak szacunku, uniżenia ale i wdzięczności.

Tajemnica świąt Bożego Narodzenia ukryta jest w Dzieciątku, które leży w żłobie. Kim jest to Dziecię? Jaką kryje w sobie tajemnicę niemowlę, do którego dziś wszyscy przyszliśmy, które nas dzisiaj wokół siebie zgromadziło i które nie daje nam spać? Mówi nam o Bogu. O tym, jaki Bóg jest. Mówi o Bogu, który jest nam bliski, który stając się człowiekiem, stał się prawdziwie jednym z nas. Uczynił to po to, aby nas zbawić. To jest powód do wielkiej radości i naszej dzisiejszej tu obecności.

Zdjęcia


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl