Powoli dobiegają końca prace konserwatorsko-restauratorskie w nawie głównej świątyni. Dzięki uprzejmości konserwatorów prezentujemy na zdjęciach pierwsze efekty ich pracy.
Prace konserwatorko-restauratorskie prowadzone przy malowidłach ściennych autorstwa Wacława Taranczewskiego mają na celu nie tylko poprawę ich odbioru estetycznego, ale przede wszystkim przywrócenie im dobrego stanu technicznego.
Konserwatorzy zaczęli od dezynfekcji całej powierzchni objętej tegorocznym etapem prac. Malowidła zostały już oczyszczone z zabrudzeń powierzchniowych oraz utrwalone poprzez konsolidację "pudrującej się" warstwy malarskiej i jej iniekcyjne podklejenie w miejscach gdzie odspajały się od podłoża. Podklejone zostały także odspojenia warstw tynków, w wielu przypadkach pokrywające się z widocznymi na powierzchni spękaniami. Uzupełniono ubytki w warstwach tynków i pobiał.
Obecnie trwają ostatnie etapy prac mające na celu przywrócenie malowidłom i ich tłom właściwego odbioru estetycznego. Monochromie pokrywające powierzchnie sklepienia i ścian zostają odpowiednio scalane kolorystycznie. Polichromie figuralne są natomiast uzupełniane w miejscach licznych ubytków i przetarć warstwy malarskiej.
Oczyszczenie z zabrudzeń powierzchniowych
Po lewo - przed pracami, po prawo - po oczyszceniu, podklejeniu odspojeń tynków i uzupełnieniu ich ubytków
W trakcie iniekcyjnego podklejania odspojeń warstw malarskich
Podklejanie odspojeń wartw tynków
Zdjęcia dzięki uprzejmości Konserwatorów Zabytków Państwa Angeliki i Krzysztofa Kosińskich.