Relikwie św. Jana Pawła II w Farze

11/10/2020 23:38
Relikwie św. Jana Pawła II w Farze

W niedzielę, 11 października zostały do Fary uroczyście wprowadzone relikwie Świętego Jana Pawła II oraz poświęcona pamiątkowa tablica ku czci Papieża Polaka w 100-lecie Jego urodzin.


Uroczystości przewodniczył ks. Bp Henryk Tomasik, który w homilii mówi:

- Dziś dziękujemy Panu Bogu za to, że możemy modlić się w obecności Ojca Świętego, patrząc na Jego relikwie, bo On jest obecny w ramach świętych obcowania, ale jest także w szczególny sposób obecny wśród nas w swoich relikwiach. Jest obecny i swoją obecnością będzie nas uczył. Święty Jan Paweł II uczy nas pełnego oddania Chrystusowi za pośrednictwem i przy pomocy Najświętszej Maryi Panny. Ojciec Święty w tych relikwiach będzie nam ciągle przypominał najważniejsze prawdy. Prawdę o Bogu bogatym w Miłosierdzie, prawdę o Jezusie Chrystusie jedynym odkupicielu człowieka, prawdę, o której mówił już na początku pontyfikatu i którą zapisał w pierwszej encyklice, a więc prawdę o Eucharystii, która jest sakramentem komunią, sakramentem ofiarą i sakramentem obecnością. Z tych relikwii Ojciec Święty będzie nam także przypominał prawdę o rodzinie, która jest miejscem świętym i uświęcającym.

Nasza parafia posiada dwie relikwie Świętego Jana Pawła II - kosmyk włosów oraz kroplę krwi. Pierwsze podarował dla Fary ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, drugie Kardynał Stanisław Dziwisz. Relikwiarz z kroplą krwi został na stałe umieszczony w pamiątkowej tablicy, natomiast relikwiarz z kosmykiem włosów będzie służył do błogosławieństwa oraz ucałowania.

Nowa tablica upamiętniająca wizytę Kardynała Karola Wojtyły w Farze została zamontowana w miejsce dotychczasowej. Na samej górze znajduje się relikwiarz, pod nim obraz i inskrypcja:

W tej świątyni, w dniu 21 sierpnia 1977 r.
modlił się i celebrował Eucharystię
ks. Karol Kardynał Wojtyła - Metropolita Krakowski.
późniejszy 264. następca św. Piotra Apostoła.

W 100-lecie urodzin
św. Jana Pawła Wielkiego

Papieżowi Polakowi
w hołdzie

Radom, 2020 RP

***
Fundatorami tablicy są: ks. Mirosław Nowak - proboszcz radomskiej Fary, ks. kan. dr Leonard Sadowski - emerytowany pułkownik Wojska Polskiego - przekazał obraz namalowany przez Antoniego Górnika, artystę z Krakowa i ufundował relikwiarz umieszczony w tablicy (wykonanie Bronisław Nowak), Tomasz Staniszewski - przedstawiciel rodziny radomskich kamieniarzy - ufundował i wykonał tablicę, Błażej Krzosek - architekt - projekt.

Fundatorzy drugiego relikwiarza postanowili zachować anonimowość.

Zdjęcia


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl