Rocznica I Komunii Świętej

07/05/2017 17:56
Rocznica I Komunii Świętej

W Niedzielę Dobrego Pasterza, 7 maja dzieci z klas IV z naszej parafii podczas Mszy św. o godz. 11:00 przeżywały Rocznicę I Komunii Świętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Mirosław Nowak.


- Rocznica I Komunii Świętej i rocznica I Spowiedzi Świętej, to największa rocznica otrzymania największej miłości i największego miłosierdzia jakie człowiek może doświadczyć na świecie. Rocznica tych dzieci ale i zdecydowanej większości z nas tu obecnych. Jak każda rocznica zmusza do refleksji. Co zrobiłem z tymi skarbami mojej wiary? Jak moje życie i postępowanie zmieniło się na bardziej Chrystusowe i Boże odkąd korzystam z tych darów, z tych skarbów? Jeżeli zmieniło się na lepsze, to dziś jest czas aby za to podziękować i dalej gorliwie z nich korzystać. Dlatego jesteśmy tu dzisiaj aby dziękować za te wielkie dary Bożej Miłości i Bożego Miłosierdzia. A jeżeli się nie zmieniło? A może zmieniło się na gorsze, bo nie cenię sobie tych sakramentów, lekceważę je, nie korzystam z nich, a nawet innym przeszkadzam w ich przyjmowaniu? Jeżeli tak jest, to dziś jest czas aby to zmienić, aby na nowo zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu i Bożej Miłości bez granic i podjąć moce postanowienie poprawy - powiedział na początku homilii ks. proboszcz.

Przywołując słowa z homilii wypowiedzianej przed rokiem w dzień I Komunii Świętej ks. Mirosław Nowak zwrócił się do rodziców. - Drodzy rodzice przed rokiem usłyszeliście te słowa: "Proszę Was dziś i zobowiązuję w imię Boga. Nie zostawiajcie tych dzieci samych na drogach wiary. Niech nigdy nie będzie w Waszym życiu takiego momentu w którym nie byłoby dalszego ciągu tego życia wiary. Sakramenty są właśnie w tym celu aby następował ciąg dalszy Waszego życia duchowego i życia Bożego Waszych dzieci. I tak jak dziś Jezus błogosławił swoim uczniom tak i Wy błogosławcie każdego dnia waszym dzieciom i kochajcie ich miłością Chrystusową".

Co zostało z tej prośby, z tego zadania, z tego zobowiązania? Zapytałem wtedy czy nastąpi ciąg dalszy, ciąg wzrostu w wierze i przyjaźni z Panem Jezusem Waszych dzieci. To także zależy od Was, od Waszej wiary, modlitwy, przeżywanej Mszy św., spowiedzi i Komunii świętej, od Waszego życia. Drodzy rodzice jak wywiązaliście się z tego zadania? Jakie jest Wasze odniesie do Eucharystii? Uczestniczycie w niej systematycznie i pobożnie? Przyjmujecie Komunię Świętą? Spowiadacie się często? A może gorszycie swoją postawą i zachowaniem? Więcej, czy nie jesteście przyczyną grzechu tych dzieci, które Wam Bóg powierzył abyście wychowali wierze? Na te pytania każdy musi sobie odpowiedzieć. Są to pytania bardzo ważne, dotyczące zbawienia każdego z nas i zbawienia tych dzieci.

Na zakończenie ks. proboszcz powiedział: - Przeżywamy rocznicę nieprawdopodobnego, niebywałego i nieogarnionego przybliżenia się Boga do człowieka w sakramentach spowiedzi i Komunii. Bądźmy wdzięczni i uwielbiajmy Go, prośmy abyśmy się nigdy od Niego nie odsuwali skoro On tak do nas się przybliżył, abyśmy Go nie ignorowali w naszym życiu i nie zatracali swojej tożsamości dziecka Bożego. Żebyśmy w tym życiu nie dali się oszukać i nie zbłądzili, byśmy dali się poprowadzić przez tego, który jest Dobrym Pasterzem, który przeprowadzi przez każdą ciemną dolinę, obdarza weselem, dodaje odwagi, pokoju, który uczy kochać ponad wszystko. Abyśmy przez Niego i w Nim mogli realizować naszą drogę do świętości.

Zdjęciastatystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl