Rocznica Poświęcenia Kościoła

28/10/2018 12:15
Rocznica Poświęcenia Kościoła

Ostatnia niedziela października, to Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Własnego Kościoła. Zapalone świece tzw. Zacheuszki przypomniały wiernym, że to szczególny i jeden z najważniejszych dni w roku.


W tym dniu dziękujemy za naszą Farną świątynię, w której gromadzimy się na modlitwie, sprawowanie Najświętszej Ofiary i innych sakramentów. Jako wspólnota poczujmy się odpowiedzialni za to miejsce szczególnej obecności Boga.

W ciągu roku są dwa dni, szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin - w tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym; przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej.

Zacheuszki to znaki dedykacyjne (krzyże apostolskie), które umieszcza się na ścianach świątyni w miejscu ich namaszczenia, dokonanego przez biskupa, w trakcie liturgii poświęcenia kościoła. W naszej Farze jest ich dwanaście. Pod nimi umieszczone są świeczniki, które zapala się właśnie w rocznicę poświęcenia świątyni.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl