Stary ornat w muzeum

03/02/2015 19:28
Stary ornat w muzeum

3 lutego otwarto w Radomiu Muzeum Katedralne, które jest częścią szlaku turystycznego "Zabytki Radomia". Wśród eksponatów znajdujących się w placówce jest XVIII wieczny ornat pochodzący z naszej Fary.

Muzeum mieści się w katedrze, w byłych salkach katechetycznych. Zgromadzono tam pamiątki związane m.in. z historią katedry, wizytą w Radomiu Papieża Jana Pawła II, biskupami radomskimi i kapłanami-męczennikami z okresu II wojny światowej.

Najstarszym eksponatem prezentowanym w muzeum jest wypożyczony z radomskiej Fary piękny ornat pochodzący z ok. 1700 roku o bogatej dekoracji wykonanej "mięsistym" haftem przy użyciu złotych nici. Z przodu kolumna i boki ozdobione dekoracją roślinno-kwiatową, z tyłu ukazana scena Zwiastowania z postacią Anioła, Boga Ojca i Ducha Świętego.

Otwarte we wtorek Muzeum Katedralne jest częścią szlaku turystycznego "Zabytki Radomia". Szlak obejmuje 23 najcenniejsze radomskie zabytki, które układają się w panoramę stylów architektonicznych i są związane z lokalną historią w przestrzeni 1000 lat. Szlak został wytyczony w oparciu o istniejące obiekty dziedzictwa kulturowego i obejmuje obiekty lub zespoły obiektów wpisane do rejestru zabytków. W skład szlaku wchodzi oczywiście nasza prastara farna świątynia oraz relikty Zamku Królewskiego.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl