Św. Cecylio módl się za nami

22/11/2018 23:32
Św. Cecylio módl się za nami

Z racji przypadającego 22 listopada wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki sakralnej i śpiewu kościelnego, kierujemy wyrazy uznania i wdzięczności dla naszej organistki Pani Doroty.


Pani Dorota już od ponad dziesięciu lat zasiada za klawiaturą instrumentu w naszej świątyni i dba o oprawę muzyczną liturgii.

Słowa wdzięczności wyrażamy także zespołowi "SCHOLA  SANCTI  IOANNIS", który swoim pięknym śpiewem ubogaca m.in. Triduum Paschalne, Boże Ciało, Pasterkę i inne uroczystości, jak również scholi dziecięcej, która śpiewa w każdą niedzielę na Mszy św. dla dzieci o godz. 11:00 i dla wszystkich, którzy służą Panu Bogu i naszej parafii, przez śpiew i grę na instrumentach.


Św. Augustyn napisał, że "kto śpiewa, dwa razy się modli". Czy można dobitniej i precyzyjniej dowartościować wagę muzyki i śpiewu w kościele? Zatem dbajmy o ten wielki i bogaty skarbiec, przekazany nam przez poprzednie pokolenia, nie zatraćmy go.

Bądźmy świadomymi uczestnikami liturgii, bacząc, abyśmy nie przegapili w przeżywaniu liturgii pięknego doświadczenia muzyki, która ludzką duszę unosi ku Bogu. Bądźmy świadomi, że poprzez nasz głośny i radosny śpiew nie tylko pielęgnujemy to, co przekazali nam nasi przodkowie, ale przede wszystkim wielbimy Boga.


Radomska Fara przez wieki należała do miejsc, które odznaczały się pięknem liturgii oraz dbałością o muzykę liturgiczną. Nasza parafia może poszczycić się wieloma znakomitymi muzykami kościelnymi, którzy poza grą na organach zajmowali się prowadzeniem chórów, zespołów śpiewaczych czy schol, a także prowadzili działalność muzyczno-artystyczną wychodzącą poza ramy liturgii. Wystarczy wymienić: Józefa Prajsnara, Zdzisława Feliksa Działaka, Mieczysława Wiktora Bargiełowskiego czy siostrę Danutę Krzysztofik.

Organy w naszej Farze mają ponad 100 lat i są dziewiątym instrumentem w historii świątyni. W 1909 roku staraniem ks. proboszcza Piotra Górskiego Stanisław Jagodziński zbudował nowy instrument. Miał on 15 głosów. W 1958 roku organy zostały wyremontowane przez Józefa Wójcika z Garbatki, a w latach 1962-1964 przebudował je Antoni Grygorcewicz z Warszawy. W 2012 roku odbył się generalny remont organów. Prace wykonał Andrzej Guziak z Zakopanego.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl