Uroczystość Wniebowzięcia NMP

14/08/2017 23:29
Uroczystość Wniebowzięcia NMP

We wtorek, 15 sierpnia obchodzimy jedną z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji zwane Świętej Matki Bożej Zielnej.


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat Kościoła katolickiego, ogłoszony w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięciu Maryi Panny, które było celebrowane od VII wieku.

Obchodzone 15 sierpnia święto nazywane jest także w Polsce Świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W kościołach tego dnia święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

15 sierpnia poza Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada 97. Rocznica Cudu nad Wisłą - "Bitwy Warszawskiej", która ocaliła Europę przed bolszewickim najazdem. Módlmy się dziś za tych, którzy w obronie naszej ojczyzny oddali swoje życie. A także za tych, którzy dzisiaj, służąc w wojsku, robią to z pełną gotowością nie tylko do służby w czasie pokoju, ale także - gdyby było trzeba - do oddania życia w jej obronie. A polegli i wspominani dziś bohaterowie z 1920 roku niech nam z nieba przypominają o tym, jak cenna jest krew tych, dzięki którym nasza ziemska ojczyzna może rozwijać się w pokoju.




















statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl