V Niedziela Wielkiego Postu

07/04/2019 11:37
V Niedziela Wielkiego Postu

Przeżywamy V Niedzielę Wielkiego Postu. Od dzisiejszej niedzieli Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. W kościele zasłaniamy krzyże. Skupiamy się na rozważaniu Męki Pańskiej.

W dzisiejszej Ewangelii widzimy Jezusa jak «pisał palcem po ziemi» (J 8,6), jakby jednocześnie był zajęty i bawił się czymś znacznie ważniejszym niż słuchanie oskarżycieli kobiety, którą przed nim postawiono, bo ją «pochwycono na cudzołóstwie» (J 8,3).

Zwraca uwagę spokój, a nawet dobry humor Jezusa, nawet w takich momentach, które innym wydają się pełne napięcia. Oto praktyczna nauka dla każdego z nas na te dni oszałamiające swoją szybkością, która często napina nerwy.

Milczący i komiczny odwrót oskarżycieli przypomina, że sądzi tylko Bóg, a my wszyscy jesteśmy grzesznikami. W naszym codziennym życiu, w naszej pracy, w relacjach rodzinnych lub przyjacielskich, dokonujemy oceny. Więcej niż raz nasza ocena bywa błędna i odbiera drugiemu dobre imię. Chodzi tu o prawdziwą niesprawiedliwość, którą musimy naprawić, a przecież nie jest to łatwe. Zastanawiając się nad postawą Jezusa pośród tej "sfory" oskarżycieli, dobrze zrozumiemy, co chciał powiedzieć Święty Tomasz z Akwinu: «Sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrucieństwem. Miłosierdzie bez sprawiedliwości jest matką nieporządku i ruiny.»

A zatem powinniśmy napełniać się radością, wiedząc, że Bóg wszystko przebacza, absolutnie wszystko wybacza w sakramencie spowiedzi. A w tych dniach Wielkiego Postu mamy wspaniałą okazję pójść do Niego, który jest bogaty w miłosierdzie w sakramencie pojednania.

A oprócz tego, dzisiaj mamy wyraźny kontekst: widząc innych, powtórzę w głębi serca słowa Jezusa: «I ja ciebie nie potępiam» (J 8,11).


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl