Wielka Sobota

04/04/2015 23:37
Wielka Sobota

Sprawowana wieczorem Wigilia Paschalna rozpoczęła świętowanie Zmartwychwstania Jezusa. To najpiękniejsza i najbogatsza liturgia w całym roku.

Wigilię Paschalną rozpoczęła liturgia światła. Na zewnątrz kościoła ksiądz Proboszcz poświęcił ogień, od którego zapalono nowy Paschał symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa. Po wejściu do nieoświetlonej świątyni wszyscy wierni od Paschału odpalili swoje świece, a po przybyciu do prezbiterium ks. Piotr odśpiewał uroczyście orędzie wielkanocne - Exultet, które zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominaliśmy sobie całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po ostatnim czytaniu ks. Proboszcz który przewodniczył sobotnim uroczystością zaintonował hymn "Chwała na wysokości" i znów w naszej farnej świątyni odezwały się organy i zabiły wszystkie dzwony.

Krótką homilię tego dnia wygłosił ks. płk Leonard Nałęcz Sadowski, które był z nami przez całe Triduum. - Dzisiaj w Wigilię Paschalną podziękujmy Panu Bogu za własny Chrzest. Za tę decyzję wejścia w świat dobra, świat miłości i sprawiedliwości. Dziękujmy również za tych, którzy nas do Chrztu przynieśli, za naszych rodziców i za rodziców chrzestnych, bo nikt nie dokonał dla nas tak wiele jak ci, którzy włączyli nas w środowisko boże - mówił w homilii ks. Leonard.

Po homilii i śpiewie litanii do Wszystkich Świętych, ks. Mirosław dokonał poświęcenia wody, która będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Na sam koniec ks. Proboszcz dziękując wszystkim za przygotowanie i udział w Triduum zaprosił na niedzielny poranek na uroczystą Mszę św. z procesją rezurekcyjną, która będzie dopełnieniem obchodów paschalnych.

Zdjęcia z Wielkiej Soboty znajdują się w tym miejscu.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl