Wielki Piątek

03/04/2015 23:50
Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża i jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Męki Pańskiej w naszej farnej świątyni poprzedziła Droga Krzyżowa.

Wielkopiątkowej liturgii, która jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa przewodniczył ks. Piotr Nojek, który wygłosił także homilię na temat Krzyża Pana Jezusa i jego wielkiej wartości.

- Trzeba nam dzisiaj po 2000 lat od tych wydarzeń Golgoty zapytać siebie samych, czy dla nas Krzyż w dalszym ciągu jest czymś ważnym. Czy czasem nie jest tylko jakimś elementem ozdobnym wystroju wnętrza mieszkania. Dla niektórych Krzyż może czasem jest symbolem tradycji, przywiązania, dla niektórych Krzyż może być jakimś zupełnie niezrozumiałym znakiem, albo jeszcze dalej - jakąś przeszkodą którą należy usunąć. Dziś w tą wielką ciszę Krzyża trzeba nam się bardzo uważnie wsłuchać. Trzeba nam nasycić oczy widokiem Krzyża, w chwili adoracji trzeba nam go dotknąć, posmakować. Już za chwilę będziemy mięli taką możliwość gdy rozpoczniemy adorację Krzyża. Także po liturgii w ciszy Grobu Pańskiego będziemy mogli doświadczyć tej rzeczywistości Krzyża - mówił w homilii ks. Piotr. A rozważania zakończył słowami Ludwiga van Beethovena: - Krzyż w naszym życiu i krzyże w muzyce pełnią podobną rolę. Ten muzyczny podnosi się, a ten życiowy podnosi człowieka.

Punktem centralnym i szczególnym liturgii Wielkiego Piątku było odsłonięcie i adoracja Krzyża, który uroczyście został wniesiony do świątyni. Po uczczeniu Krzyża przez kapłanów, siostry zakonne, Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz wszystkich wiernych, Ciało Pańskie zostało przeniesione z ciemnicy i rozpoczął się obrzęd Komunii Świętej.

Po niej Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa przy dźwięku kołatek został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Tam rozpoczęła się adoracja, która trwała do godz. 22:00.

Zdjęcia z Wielkiego Piątku znajdują się w tym miejscu.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl