Wielki Piątek

26/03/2016 00:11
Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień Krzyża i jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Eucharystii. Liturgii Męki Pańskiej w naszej Farze przewodniczył Pasterz diecezji ks. bp Henryk Tomasik.


Liturgię Męki Pańskiej, która jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa poprzedziła Droga Krzyżowa.

Procesja rozpoczynająca piątkową Liturgię odbyła się w zupełnym milczeniu. Po dojściu do ołtarza celebrans przez chwilę modlił się w ciszy leżąc krzyżem przed ołtarzem. Wierni klęcząc w tym czasie także trwali na osobistej modlitwie.

Następnie odczytany został fragment z Księgi Proroka Izajasza zatytułowany "Czwarta pieśń Sługi Jahwe" oraz czytanie z Listu do Hebrajczyków. Ewangelię według św. Jana opisującą mękę Jezusa Chrystusa odczytali nasi duszpasterze; ks. Mirosław Nowak, ks. Sebastian Kijak i ks. Dawid Karaś.

Krótką homilię tego dnia wygłosił bp Henryk Tomasik, który na jej zakończenie powiedział: - Za chwilę naszą modlitwą będziemy obejmowali cały świat, także nas aby męka Chrystusa nie była bezowocna, aby każdy z nas słuchał Zbawiciela, więcej; aby w Nim ludzie chcieli usłyszeć i doświadczyć tajemnicy Boga bogatego w Miłosierdzie.

Modlitwa powszechna w Wielki Piątek ma wyjątkowo uroczysty charakter. Jest wielką prośbą do Boga, by Zbawienie, które Chrystus poniósł na Krzyżu, stało się udziałem wszystkich ludzi. Modlitwę powszechną odśpiewał ks. Sebastian. W wezwaniach zanoszonych przez kapłana znalazły się modlitwy m.in.: za Święty Kościół Boży; za papieża Franciszka; za obecnego wśród nas bp Henryka i wszystkich biskupów, kapłanów, diakonów, za wszystkich, którzy służą Kościołowi i za cały lud Boży; za katechumenów; za wszystkich wierzących w Chrystusa; za Żydów; za niewierzących w Chrystusa; za wszystkich, którzy nie uznają Boga; za wszystkich rządzących państwami.

Najbardziej uroczystym momentem Liturgii Wielkiego Piątku była adoracja Krzyża - znaku zwycięstwa Chrystusa i naszego zbawienia. Krzyż zasłonięty fioletową tkaniną został uroczyście wniesiony do świątyni. Bp Henryk Tomasik z wielką czcią odsłaniał Krzyż trzykrotnie intonując wezwanie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata", wierni odpowiadali: "Pójdźmy z pokłonem" i przyklękali, po czym rozpoczęła się adoracja.

Po uczczeniu Krzyża przez kapłanów, Liturgiczną Służbę Ołtarza, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych, Ciało Pańskie zostało przeniesione z ciemnicy i rozpoczął się obrzęd Komunii Świętej. Liturgia Wielkiego Piątku prowadzi od adoracji Krzyża do zjednoczenia z Chrystusem w Komunii Świętej ukazując w ten sposób, że istnieje ścisły związek pomiędzy ofiarą Chrystusa na Krzyżu a Eucharystią.

Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa, przy dźwięku kołatek został przeniesiony do Grobu Pańskiego. Tam rozpoczęła się adoracja, która trwała do godz. 22:00.

Zdjęcia z Wielkiego Piątku























statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl