Wigilia Paschalna

08/04/2023 22:38
Wigilia Paschalna

Sprawowana w sobotni wieczór uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej w czasie której wybrzmiało radosne "Alleluja", rozpoczęła świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To najpiękniejsza liturgia w całym roku.

Wigilia Paschalna rozpoczęła się od poświęcenia ognia na placu kościelnym. Od ogniska zapalono nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. W milczeniu, przerywanym trzykrotnym wezwaniem: "Światło Chrystusa", celebrans wniósł zapalony Paschał do nieoświetlonej świątyni. Wszyscy wierni od Paschału odpalili swoje świece.


Po zapaleniu świateł zostało uroczyście odśpiewane orędzie wielkanocne - Exultet, które zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".


Po rozbudowanej Liturgii Słowa, radość ze Zmartwychwstania Pańskiego obwieścił śpiew hymnu "Chwała na Wysokości Bogu". Towarzyszyło mu bicie dzwonów i gra organów, które milczały od Wielkiego Czwartku. Po ogłoszeniu radosnego "Alleluja" zabrzmiały słowa Ewangelii wg św. Matusza, obwieszczające Zmartwychwstanie Jezusa.

Po homilii i śpiewie litanii do Wszystkich Świętych została poświęcona woda. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.


Dopełnieniem obchodów paschalnych będzie w niedzielny poranek uroczysta procesja rezurekcyjna.

Zdjęcia
statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl