Wigilia Paschalna

27/03/2016 00:11
Wigilia Paschalna

Sprawowana w sobotni wieczór w naszej świątyni Wigilia Paschalna rozpoczęła świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To najpiękniejsza i najbogatsza liturgia w całym roku.


Wigilię Paschalną rozpoczęła liturgia światła. Na placu kościelnym ksiądz Proboszcz poświęcił ogień, od którego zapalono nowy Paschał symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa. W milczeniu, przerywanym trzykrotnym wezwaniem: "Światło Chrystusa", ks. Dawid wniósł zapalony Paschał do nieoświetlonej świątyni. Wszyscy wierni od Paschału odpalili swoje świece, a po przybyciu do prezbiterium i okadzeniu Paschału ks. Dawid odśpiewał uroczyście orędzie wielkanocne - Exultet, które zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominaliśmy sobie całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po ostatnim czytaniu ks. Mirosław Nowak który przewodniczył sobotnim uroczystością zaintonował hymn "Chwała na wysokości" i znów w naszej farnej świątyni odezwały się organy i zabiły wszystkie dzwony.

Liturgia Wigilii Paschalnej, którą Kościół dziś celebruje zanurza nas w największą tajemnicę naszej wiary. Jest ona streszczeniem istoty chrześcijaństwa. Wydarzenia, które dokonały się w Jerozolimie ponad 2000 lat temu tej nocy dały podstawę do określenia jej mianem wielkiej. To noc wejścia na nowo w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania naszego Pana, ale także przeżycia wraz z dzisiejszą liturgią wydarzeń historii zbawienia, które najpierw pod postacią znaków starotestamentalnych a potem w zbawczej ofierze Chrystusa staje się po wszystkie czasy znakami obecności Boga pośród swego ludu, znakami pojednania człowieka z Bogiem - mówił w homilii ks. Proboszcz. - Życie, które człowiek zaprzepaści poprzez grzech pierworodny zostało w pełni przywrócone przez krew Chrystusa, a Chleb Eucharystyczny umacnia nas abyśmy na drodze naszego ziemskiego pielgrzymowania nie ustali, mogli dojść tam gdzie jest nasza prawdziwa ojczyzna. Ten wielki dar Boga urzeczywistnia się w pełni w tym świętym i niezwykłym czasie kiedy Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha wyzwalając nas z mocy grzechu i zła. Radujmy się w Panu, Alleluja! - powiedział na koniec.

Po homilii i śpiewie litanii do Wszystkich Świętych, ks. Proboszcz dokonał poświęcenia wody, która będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Na sam koniec ks. Proboszcz zaprosił wszystkich na niedzielny poranek na uroczystą Mszę św. z procesją rezurekcyjną, która będzie dopełnieniem obchodów paschalnych.

Zdjęcia z Wigilii Paschalnej




















statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl