Wigilia Paschalna

15/04/2017 22:04
Wigilia Paschalna

Sprawowana w sobotni wieczór w naszej świątyni Wigilia Paschalna rozpoczęła świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To najpiękniejsza i najbogatsza liturgia w całym roku.


Wigilię Paschalną rozpoczęła liturgia światła. Na placu przykościelnym ksiądz proboszcz poświęcił ogień, od którego zapalono nowy Paschał symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa. W milczeniu, przerywanym trzykrotnym wezwaniem: "Światło Chrystusa", ks. Mirosław wniósł zapalony Paschał do nieoświetlonej świątyni. Wszyscy wierni od Paschału odpalili swoje świece, a po przybyciu do prezbiterium i okadzeniu Paschału kapłan odśpiewał uroczyście orędzie wielkanocne - Exultet, które zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominaliśmy sobie całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po ostatnim czytaniu ks. Mirosław Nowak który przewodniczył sobotnim uroczystością zaintonował hymn "Chwała na wysokości" i znów w naszej farnej świątyni odezwały się organy i zabiły wszystkie dzwony.

Po homilii i śpiewie litanii do Wszystkich Świętych, ks. Mirosław dokonał poświęcenia wody, która będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Wszyscy wierni odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Na sam koniec ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich na niedzielny poranek na uroczystą Mszę św. z procesją rezurekcyjną, która będzie dopełnieniem obchodów paschalnych.

Zdjęciastatystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl