Wsparcie na cenny zabytek

10/05/2017 12:08
Wsparcie na cenny zabytek

Zabytkowy, poźnorenesansowy obraz "Ukrzyżowanie" zostanie odnowiony. Finansowe wsparcie na prace konserwatorsko-restauratorskie przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pochodzący z ok. 1600 roku obraz jest bardzo zniszczony, dlatego "prace ratunkowe" są konieczne. Ministerialne wsparcie to tylko połowa kwoty jaka potrzebna jest by ten cenny zabytek mógł zostać odnowiony. Resztę musi stanowić tzw. wkład własny, dlatego zwracamy się z prośbą o finansowe wsparcie i już dziś dziękujemy za każdą pomoc, ofiarność i życzliwość. Dofinansowanie dotyczy tylko samego obrazu, nie obejmuje złoconej ramy w której umieszczony jest obraz. Koszt odrestaurowania zdobionej ramy jest również bardzo wysoki.

Obraz "Ukrzyżowanie" przez kilkaset lat był głównym obrazem w ołtarzu, który obecnie znajduje się w kaplicy Kochanowskich. Po 1908 roku został wyjęty i umieszczony w nawie głównej świątyni gdzie wisi do dziś. Wcześniej znajdował się po lewej stronie nawy w miejscu, gdzie obecnie znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Kardynała Karola Wojtyły w Farze.

Obraz umieszczony jest prostokątnej złoconej ramie, pole obrazu zamknięte jest od góry łukiem pełnym. W centrum znajduje się Chrystus rozpięty na wysokim krzyżu za pomocą gwoździ, których  wykonane z metalu metalowe główki wystają iluzjonistycznie ponad powierzchnię płótna. Postać Chrystusa w wyraźnym kontrapoście, nogi ugięte, klatka piersiowa wychylona do przodu, ręce proste rozciągnięte na wysokości poprzecznego ramienia krzyża. Wokół bioder krzyżujące się z przodu perizonium. Głowa zwrócona w kierunku lewego barku. Twarz otoczona ciemnym krótkim zarostem, oczy półprzymknięte, zwrócone ku górze. Na głowie Jezusa umieszczona jest pozłacana cierniowa korona. Ponad głową występująca ponad płaszczyznę płótna prostokątna tabliczka z napisem I N R I.

Pod krzyżem, z prawej strony stoi ze złożonymi rękoma i opuszczoną głową Maria, która ubrana jest w różową tunikę i ciemnobłękitną pallę zarzuconą na głowę. Bliżej krzyża znajduje się Maria Magdalena, która klęczy. Ubrana jest w obszerną, zieloną bogato drapowaną suknię. Lewą ręką obejmuje pionowe ramię krzyża, w prawej uniesionej w kierunku twarzy trzyma białą chustę. Po lewej stronie krzyża znajduje się zwrócony w kierunku Chrystusa św. Jan. Ubrany jest w długą zieloną tunikę, spod której widoczne są bose stopy, oraz czerwone palium przewieszone przez prawe ramię. U stóp krzyża po lewej stronie znajduje się czaszka. W tle widoczna jest stylizowana architektura Jerozolimy, wyżej ciemnoniebieskie niebo. Powyżej prawego ramienia krzyża znajduje się księżyc.

Rama obrazu jest złocona profilowana, w partiach narożnych dekorowana wicią roślinną - gałązki dębu przewiązaną w narożach kokardami w pachach łuku ramy (tłoczony) stylizowany motyw gałęzi ciernia.statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl