Zaproszenie do Resursy

15/02/2016 21:54
Zaproszenie do Resursy

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zaprasza w najbliższy czwartek, 18 lutego o godz. 18.00, na kolejne spotkanie z cyklu "Historia cię szuka", poświęcone tym razem księdzu Józefowi Rokosznemu.

Ks. Józef Rokoszny (1870-1931) - postać wielce zasłużona dla Polski, Radomia oraz całej ówczesnej diecezji sandomierskiej. Był kapłanem o rozległych pasjach, ogromnie zaangażowanym w życie społeczno-kulturalne. Twórca Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, pionierski konserwator tamtejszego kościoła św. Jakuba. Organizator Archiwum Państwowego w Radomiu, nauczyciel i wychowawca, dyrektor radomskiego Seminarium Nauczycielskiego. Bibliofil, autor wielu publikacji z powyższych dziedzin.

Okazją do przypomnienia postaci ks. Józefa Rokosznego są rozpoczęte w 2015 r. obchody 100-lecia Komisji Szkolnej Ziemi Radomskiej - instytucji, którą kierował ks. Rokoszny i która dała podwaliny pod odrodzoną, niepodległą oświatę polską w Radomiu i regionie.

Spotkanie rozpocznie się premierowym pokazem filmu Pawła Putona pt. "Ks. Józef Rokoszny (1870-1931)" zrealizowanego przez Studio Filmowe Resursy w ramach cyklu "Radomskie Portrety".

Po filmie odbędzie się promocja książki Bernarda Pająka "Ksiądz Józef Rokoszny w świetle listów i wspomnień" oraz spotkanie z autorami.

Wieczór uświetni występ chóru I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu pod kierunkiem ks. Dawida Karasia, naszego wikariusza.


statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl