Wykonawcy muzyki liturgicznej - organiści i dyrygenci

Radomska Fara przez wieki należała do miejsc, które odznaczały się pięknem liturgii oraz dbałością o muzykę liturgiczną. Głównymi organizatorami życia muzycznego w parafii najczęściej są organiści. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu może poszczycić się wieloma znakomitymi muzykami kościelnymi, którzy poza grą na organach zajmowali się prowadzeniem chórów, zespołów śpiewaczych i schol, a także prowadzili działalność muzyczno-artystyczną wychodzącą poza ramy liturgii. Byli to m.in.:

- Dorota Kaszuba (od 2008)
- Małgorzata Kiljanek (2006-2008)
- Paweł Wydrych (2001-2006)
- Wojciech Kowalczyk (1996-2001)
- Teresa Krasowska (1995)
- Piotr Wojciechowski (1995-1996)
- Waldemar Kaszuba (1993)
- s. Danuta Krzysztofik (1977-1993)
- Mieczysław Wiktor Bargiełowski (1953-1985)
- Zdzisław Feliks Działak (1949-1977)
-Józef Prajsnar (Prajsner) (1947-1953)
- Stanisław Dalewski (1943-1946)
- Anatoliusz Więckowski (1940)

Koncerty w FarzeZ użyciem organów

W święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego po wieczornej Mszy św. odbył się koncert kolęd zespołu wokalnego Schola Sancti Ioannis, który od 2011 roku działa przy naszej parafii ubogacając liturgię.

Święto to zamyka tradycyjny okres śpiewania kolęd, dlatego wykonawcy zaprosili słuchaczy do współtworzenia koncertu poprzez włączenie się we wspólne kolędowanie. Na organach akompaniował ks. Dawid Karaś.

Zespół wystąpił w składzie: Monika Czuchwicka (sopran), Urszula Murawska (sopran), Agnieszka Dąbrowska (alt), Dorota Kaszuba (alt), Mateusz Mąkosa (tenor), Łukasz Zaborowski (bas). Dyrygowała Dorota Kaszuba. W koncercie zaprezentowano kolędy staropolskie.

Zdjęcia z koncertu


Bez użycia organów

W Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia potocznie zwanej w Polsce Świętem Trzech Króli z koncertem kolęd wystąpił zespół Coolędnicy. Zebrani w świątyni wysłuchali polskich kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych napisanych m.in. przez studentów AM w Katowicach.

Zespół w swoich aranżacjach wykorzystując harmonię jazzu sięgał do swingu, groove'u oraz rozszerzonej harmonii klasycznej.

Lista wykonanych utworów na koncercie:

• Kolęda na koniec wieku - Z. Preisner
• Bóg się rodzi - P. Pudło, M. Kwolek (kompozycja do tekstu kolędy)
• Witaj Gwiazdo Złota - E. Małas-Godlewska, K. Turnau
• Malusieński - aranżacja kolędy "Jezus Malusieńki" arr. Ł. Rakalski
• Znak Pokoju - arr. P. Kotas
• Z Narodzenia Pana - arr. M. Walach
• Bambino Jazzu - A. Andrus, D. Miśkiewicz
• Winter Song - S. Bareilles, I. Michaelson
• Szczodry Wieczór - arr. Coolędnicy

Zespół Coolędnicy, który w większości tworzą nasi parafianie dokładnie przed dwoma laty również w Święto Trzech Króli koncertował w radomskiej Farze.

W środowy wieczór Coolędnicy wystąpili w składzie: Urszula Murawska, Mateusz Murawski, Maciej Murawski, Antonina Chmielowska, Maciej Dobrzański.

Zdjęcia z koncertustatystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl