3 października 2009 roku - 3 października 2010 roku
Dzieje parafii pw. św. Jana Chrzciciela - radomskiej Fary - sięgają czasów Kazimierza Wielkiego - jej fundatora. Ksiądz prałat Stanisław Kula, biorąc pod uwagę fakty historyczne, przypomniał w czasie peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, że na rok 2010 przypada wielkie święto parafii - 650 lat istnienia. Od 2007 roku rozpoczęły się przygotowania do obchodów jubileuszu.
W tym czasie przeprowadzono prace renowacyjno-konserwatorskie budynku kościoła finansowane ze środków Gminy Miasta Radomia, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
26 lutego 2008 roku został powołany komitet przygotowawczy, którego celem było opracowanie programu jubileuszu i jego realizacja. Już w trakcie pierwszych spotkań okazało się, że jubileusz ten może być świętem nie tylko parafii farnej, ale także całego miast; miały tu przecież miejsce wydarzenia ważne dla życia politycznego, społecznego i kulturalnego Radomia, całego regionu, a nawet Państwa Polskiego. Tak powstał pomysł zorganizowania obchodów jako "Roku Fary". Wybrano też termin od 3 października 2009 do 3 października 2010 roku i związano go z datą urodzin patrona miasta i diecezji radomskiej św. Kazimierza królewicza. Fakt ten uzasadniony był tym, że królewicz Kazimierz Jagiellończyk przebywał w Radomiu, często modlił się w radomskiej Farze - szczególnie w okresie pełnienia władzy namiestnikowskiej w Koronie.
Prace przygotowawcze od początku zyskały przychylność ks. Bp Zygmunta Zimowskiego, ówczesnego Ordynariusza Diecezji Radomskiej, Andrzeja Kosztowniaka - Prezydenta Radomia, Dariusza Wójcika - Przewodniczącego Rady Miejskiej, a także Agaty Morgan - Przewodniczącej Komisji Kultury Rady Miejskiej.
Grupa osób z komitetu przygotowawczego czyniła starania, aby powołać do życia stowarzyszenia, które zajęłoby się organizacją przebiegu jubileuszu.
We wrześniu odbyło się zebranie założycielskie. Dnia 5 listopada 2008 roku organizacja pod nazwą Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary zyskała status prawny.
Przy współudziale wszystkich ważniejszych instytucji kultury, kilku szkół i stowarzyszeń działających w Radomiu przystąpiono do opracowania ramowego programu jubileuszu.
20 lutego 2009 roku w Urzędzie Miejskim podpisano porozumienie o współpracy przy organizacji jubileuszu Fary. Sygnatariuszami byli: Ordynariusz Diecezji Radomskiej - ks. Bp Zygmunt Zimowski, Prezydent Miasta Radomia - Andrzej Kosztowniak, proboszcz parafii farnej - ks. prałat Stanisław Kula oraz ks. Arkadiusz Bieniek - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary.
Opracowano logo jubileuszu przedstawiające okno gotyckie. W nim umieszczono panoramę miasta z wyróżniającą się wieżą kościoła farnego, a w centralnym miejscu koronę Kazimierza Wielkiego - fundatora nowego Radomia i Fary. Okno przepasane zostało jubileuszową wstęgą. Autorką loga jest Pani Elżbieta Raczkowska. Koordynatorem wszystkich działań związanych z jubileuszem został ks. Arkadiusz Bieniek.
Program jubileuszu opracowano w ten sposób, aby zainteresować wszystkich mieszkańców Radomia i regionu. Znalazły się w nim imprezy, spektakle, spotkania, wydarzenia o różnym charakterze. Z myślą o młodym pokoleniu zadbano także o aspekt edukacyjny - ogłoszono m.in. konkursy dla uczniów szkół wszystkich stopni. Zorganizowano, odbywający się co miesiąc w roku jubileuszu, "Dzień otwarty w Farze", sesję popularnonaukową, traktującą o roli Fary w czasach staropolskich, przygotowano wystawę poświęconą 650-letnim dziejom kościoła, zaplanowano liczne koncerty muzyki kościelnej i świeckiej, dawnej i nowożytnej, chóralnej i instrumentalnej. Wydano książkę o Farze pt. "Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, Architektura - ludzie - wydarzenia", w której zawarto najnowszy stan wiedzy na temat tej świątyni. Zaplanowano uroczyste Msze św. z udziałem zaproszonych gości duchownych i świeckich, nabożeństwo o charakterze ekumenicznym, w którym uczestniczyli wierni z parafii rzymskokatolickiej, prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej. Odbyły się też parafialne jubileuszowe Misje święte.
Główne obchody jubileuszu, zaplanowane na czerwiec 2010 roku, uświetnił przygotowany przez Stowarzyszenie Anno Domini 1474 dwudniowy (12-13 czerwca) "Jarmark Świętojański", w którym uczestniczyli goście z Landshut.
Informacje nt. jubileuszu pochodzą z pamiątkowego Albumu "Tak to było" autorstwa: Elżbiety Warchoł, Katarzyny Gruszki, Małgorzaty Cieślakk-Kopyt, Elżbiety Skubichy i ks. Arkadiusza Bieńka.
Kalendarium jubileuszu
3 października 2009
Sobotnia Msza św. z Nieszporami ku czci św. Kazimierza Jagiellończyka, królewicza, rozpoczęła obchody jubileuszu 650-lecia radomskiej Fary. Przewodniczył jej i homilię wygłosił w dniu urodzin patrona Radomia i diecezji biskup Senior Edward Materski. Przed rozpoczęciem Mszy św. głos zabrał ks. Arkadiusz Bieniek zachęcając do dziękczynienia Bogu za bogatą historię, której świadkiem stał się kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W homilii ks. biskup wskazał na trzy wymiary modlitwy jubileuszowej. Pierwszy to wymiar obejmujący przeszłość, dziękczynienie za św. Kazimierza i wszystkich, którzy modlili się w radomskiej Farze, drugi wymiar ma obejmować teraźniejszość i modlitwę o prawdziwą mądrość. Trzeci wymiar modlitwy w roku jubileuszowym powinien obejmować przyszłość.
Na koniec Mszy św. reprezentujący Prezydenta RP ks. kapelan Roman Indrzejczyk w imieniu głowy państwa przekazał wszystkim zgromadzonym serdeczne pozdrowienia i zapewnił o pamięci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o mieście Radomiu i Wielkim Jubileuszu kościoła farnego. Gospodarz parafii ks. prałat Stanisław Kula podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę.
Wieczór inaugurujący Jubileusz 650-lecia radomskiej Fary zakończył koncert w wykonaniu chóru Politechniki Radomskiej pod kierunkiem Ryszarda Balmowskiego oraz Młodzieżowej Orkiestry Smyczkowej Divertimento pod dyr. Adriana Hanke.
4 października 2009
Kolejna uroczystość podkreślająca znaczenie Fary w dziejach naszego miasta - Msza św., której przewodniczył ks. infułat Jerzy Banaśkiewicz. W homilii podkreślił znaczenie kościoła farnego dla dziejów Radomia, a szczególnie jego rolę w okresie świetności miasta w czasach panowania dynastii Jagiellonów.
Podczas Mszy św. odczytano Dekret Penitencjarii Apostolskiej o możliwości uzyskiwania odpustu zupełnego w Roku Jubileuszu Fary.
Tego samego dnia miała miejsce premiera sztuki "Hiob" (na podstawie Księgi Hioba w przekładzie Czesława Miłosza, adaptacji i reżyserii Krzysztofa Babickiego) w Teatrze Powszechnym w Radomiu oraz uroczysta gala. Ten niezwykły wieczór w radomskim teatrze zakończył inaugurację obchodów jubileuszu 650-lecia kościoła farnego.
8 października 2009
Ze szczególnym sentymentem wspominaliśmy wielką postać świata artystycznego XIX i XX w. jakim był malarz Jacek Malczewski. W 80. rocznicę jego śmierci ks. prałat Edward Poniewierski, proboszcz parafii katedralnej odprawił Mszę św.
Po Mszy zgromadzeni w świątyni wysłuchali wykładu o Jacku Malczewskim, wygłoszonego przez Panią Katarzynę Posiadałę, kustosza muzeum radomskiego, wierszy Jacka Malczewskiego w interpretacji Mariusza Pyrki i muzyki organowej w wykonaniu Pawła Woźniaka.
15 października 2009
Tego dnia w Farze rozpoczął się XIII Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Dyrektorem Festiwalu od lat jest Pani Ewa Gęga-Osowska. Inaugurację festiwalu uświetnił koncert muzyki kościoła prawosławnego Bizancjum, Rusi, Polski Jagiellonów aż po współczesną w wykonaniu chóru męskiego "OKTOICH" z Wrocławia.
19 października 2009
Odział Miejscki PTTK w Radomiu włączył się w obchodzy jubileuszu poprzez organizację "dni otwartych" w Farze, które odbywał się w każdą trzecią sobotę miesiąca. Na zwiedzanie kościoła, poznanie historii i detali architektonicznych zapraszała Pani Ewa Kutyła - przewodnik PTTK i nauczyciel I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.
15 listopada 2009
Odbyła się ekumeniczna modlitwa za zmarłych radomian. W niedzielny wieczór świątynia farna zgromadziła katolików, prawosławnych i wiernych kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Nieszpory prowadzili kolejno duchowni tych trzech kościołów ks. Arkadiusz Bieniek - wikariusz parafii farnej, ks. Zbigniew Gaczyński - diecezjalny referent ds. ekumenicznych, ks. prałat Stanisław Kula - proboszcz parafii farnej oraz ks. Tomasz Rubaczewski - proboszcz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja w Radomiu.
17 listopada 2009
W Resursie Obywatelskiej, niezwykle ciekawy wykład pt. "Kościół Farny św. Jana Chrzciciela centrum kultury duchowej Radomia w czasach staropolskich", wygłosił prof. dr hab. Dariusz Kupisz, reprezentujący Radomskie Towarzystwo Naukowe.
8 grudnia 2009
W obchody Jubileuszu wpisała się Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Alumni WSD w Radomiu odśpiewali I część Akatystu, następnie zgromadzeni licznie duchowni i wierni przeszli w procesji z kościoła farnego do klasztoru oo. Bernardynów, aby odmówić modlitwę przy figurze NMP za miasto Radom i jego mieszkańców.
10 stycznia 2010
Odbyło się spotkanie modlitewne radomian ochrzczonych w radomskiej Farze. Odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, które za nas wypowiedzieli nasi rodzice i chrzestni. W święto Chrztu Pańskiego do radomskiej Fary zostali zaproszeni wszyscy, którzy w tej świątyni zostali ochrzczeni. Mszy św. sprawowanej w ich intencji przewodniczył Bp Adam Odzimek. Biskup jak również współcelebransi - księża: Dariusz Karaska i Marcin Rogala - byli ochrzczeni w Farze.
Witając zgromadzonych na liturgii, proboszcz parafii ks. prał. Stanisław Kula przypomniał nazwiska znamienitych radomian, którzy otrzymali ten sakrament w obchodzącej jubileusz świątyni. Są to: Tytus Chałubiński, sługa Boża Wanda Malczewska i jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. W czasie liturgii Mszy św. śpiewał chór parafialny pod dyrekcją Doroty Kaszuby, farnej organistki.
17 stycznia 2010
Odbył się koncert kolęd w wykonaniu ludowego zespołu "GILOWIANKA" z Gilowic koło Żywca. Zespół został zaproszony do Radomia przez dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej, panią Ilonę Jaroszek-Nowak. Koncert pomyślany został jako prezent imieninowy dla ks. Bp Henryka Tomasika. Zgromadzeni na koncercie mogli podziwiać "ludową" szopkę bożonarodzeniową wykonaną przez pracowników Muzeum Wsi Radomskiej. Fara "ożyła", a głosy żywieckich górali płynęły aż pod samo sklepieni świątyni.
24 stycznia 2010
Nabożeństwo ekumeniczne na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
7 marca 2010
Wielki święto dla parafii - imieniny św. Kazimierza Królewicza, patrona naszego miasta i diecezji. Uroczystością wprowadzenie relikwii św. Kazimierza, który przed wiekami modlił się w świątyni farnej, przewodniczył Bp Henryk Tomasik. W homilii powiedział, że ród Jagiellonów pokazał jak łączyć pobożność z życiem politycznym. Przypomniał, że św. Kazimierz modlił się o mądrość potrzebną do tego, by dobrze wypełniać powierzone obowiązki, które wykonywał w Radomiu jako namiestnik królewski w Koronie. Bp Tomasik zachęcał też, aby czas Wielkiego Postu był naszym przygotowaniem do beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II.
7-13 marca 2010
"Jedna jest skała, na której warto budować - Jezus Chrystus" tą myślą Papieża Benedytka XVI rozpoczęły się Misje jubileuszowe na 650-lecie radomskiej Fary. Misje święte rozpoczął Mszą św. ks. Bp Henryk Tomasik. Program Misji obejmował bardzo bogatą oprawę przygotowań do Świąt Wielkanocnych poprzez rekolekcje misyjne, który wygłaszał o. Damian Kosecki z zakonu Braci Pocieszycieli z Getsemani.
9 marca 2010
Wykład dr hab. Dariusza Kupisza o historii kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, jego uposażeniu oraz roli w dziejach Radomia. Autor wiele uwagi poświęcił znakomitym osobom, które odwiedzały w przeszłości Radom i modliły się w Farze. Byli to królowie i królowe, królewskie rodziny, książęta, szlachta, duchowieństwo i inni dostojnicy. Profesor Kupisz opowiadał o proboszczach Fary, który przez cały XIX i XX wiek pracowali i dbali o kościół i parafian. Wykład poprzedziła premiera filmu, którego autorem jest Jakub Mitek z Resursy Obywatelskiej. Film jest opowieścią o historii Miasta Kazimierzowskiego, usytuowaniu w nim Fary i znaczeniu świątyni na przestrzeni wieków dla nowego Radomia. O przeszłości kościoła, samej budowli, wieży, licznych kaplicach, przebudowach oraz najcenniejszych zabytkach, a przede wszystkich ludziach opowiadali dr hab. Dariusz Kupisz oraz ks. Arkadiusz Bieniek, wikariusz radomskiej Fary.
11 marca 2010
Kolejny uroczysty dzień w obchodach jubileuszowych. Podczas Mszy św. 100 par odnowiło swoje przyrzeczenia sakramentu małżeństwa. Połączyła ich specjalnie uszyta trzydziestometrowa stuła. Ogromne wzruszenia towarzyszyło wszystkim zgromadzonym, szczególnie małżonką odnawiającym swoje przyrzeczenia sprzed lat.
14 marca 2010
Koncert Ewy Urygi zakończył Jubileuszowe Misje Święte. Podczas koncertu nie zabrakło pieśni gospel i form klasycznych. Ewa Uryga zachwyciła słuchaczy wykonaniem Modlitwy Bułata Okudżawy. Artystce towarzyszyli radomscy muzycy: Karolina Zych, Ireneusz Winiarski, Marcin Winiarski, Lucjan Szaliński-Bałwas. Koncert był wielkim wydarzeniem kulturalnym w obchodach jubileuszowych radomskiej Fary.
25 kwietnia 2010
700 rocznicę urodzin króla Kazimierza Wielkiego, wybitnego władcy, założyciela Nowego Radomia, uświetniła Msza św., której przewodniczył ks. Bp Stefan Siczek. W obecności byłych i obecnych prezydentów miasta, parlamentarzystów, radnych i licznie przybyłych radomian Bp Stefan Siczek wygłosił homilię, w której nawiązał do przypadającej 25 kwietnia - IV Niedzieli Wielkanocnej, Niedzieli Dobrego Pasterza i obowiązku modlitwy o dobre i liczne powołania do służby w Kościele.
Po Mszy św. odbył się niezwykły koncert dla radomian w wykonaniu Małgorzaty Walewskiej, śpiewaczki światowej sławy i Roberta Grudnia, wirtuoza organów. Zaprezentowali oni bardzo licznie zgromadzonym w Farze słuchaczom utwory, które znalazły się na ich wspólnej płycie nagranej w 2009 roku pt. "FARNY".
13 maja 2010
Kościół Farny otworzył swoje podwoje dla niepełnosprawnych. W ten sposób Jubileusz 650-lecia włączył się w miejskie obchody Dni Godności. Ks. Bp Henryk Tomasik odprawił Mszę św. dla uczniów, podopiecznych, nauczycieli i rodziców ze wszystkich specjalnych ośrodków, szkół i przedszkoli. Modlił się w ich intencji, podkreślał znaczenie pracy opiekunów, nauczycieli i rodzin na rzecz niepełnosprawnych w bardzo różnych przejawach upośledzeń. Ogromną wartość w pracy terapeutycznej ma integracja, która pokazuje zależność między zdrowymi a chorymi. Pozwala na uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby niepełnosprawnych. Cięgle jednak bardzo mało wiemy o bolączkach takich ludzi. Po Mszy św. przez ulice centrum miasta, od kościoła Farnego do Placu Corazziego, przeszedł kolorowy korowód.
21 maja 2010
Podsumowanie trzech konkursów ogłoszonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary z okazji Jubileuszu 650-lecia w Resursie Obywatelskiej.
Jury w składzie: ks. Arkadiusz Bieniek, Elżbieta Raczkowska - plastyk, Piotr Młynarczyk - nauczyciel plastyki, specjalista ds. multimediów, Hubert Bedyk - fotografik, członek RTF, Elżbieta Warchoł - Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary przyznało nagrody i wyróżnienia.
W konkursie fotograficznym nagrodę specjalną otrzymała Katarzyna Sławińska z ZSO nr. 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu za pracę "Krzyż" wykonaną pod kierunkiem Remigiusza Kutyły.
W konkursie plastycznym nagrodę specjalną otrzymał Piotr Skorupa z Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.
W konkursie multimedialnym nagrodę specjalna otrzymała Agnieszka Dąbrowska z I LO im. Mikołaja Kopernika z Radomiu za pracę "Piękno i majestat radomskiej Fary" wykonanej pod kierunkiem Ewy Kutyły.
Ponadto przyznano szereg nagród i wyróżnień w różnych kategoriach wiekowych.
Nagrodę Kuratora Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu otrzymały: Kaja Wendy i Aleksandra Orłowska z PSP nr. 7 im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu za prace wykonane kolejno - pod kierunkiem Agnieszki Stępień oraz Jolanty Białas.
Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary otrzymał Krystian Grzebuła z I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.
27 maja 2010
Jubileusz w Farze obchodzili kapłani (w roku Jubileuszu 650-lecia Fary, jednocześnie w Roku Kapłańskim), którzy otrzymali święcenia kapłańskie 15 lat temu. Mszy św. przewodniczył Biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo. W Eucharystii wzięło udział 15. kapłanów – jubilatów. Wraz ze swoim dawnym Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego ks. biskupem Wacławem Depo podziękowali za dar kapłaństwa. Wśród jubilatów był ks. Arkadiusz Bieniek.
3 czerwca 2010
Centralna procesja Radomia w Uroczystość Bożego Ciała z udziałem setek osób wyruszyła z kościoła farnego do katedry, gdzie odprawiona została Msza św. Przewodniczył jej po raz pierwszy Bp Henryk Tomasik. Biskup radomski mówił w homilii o roli Mszy świętej w życiu każdego chrześcijanina. Nawiązał do słów papieża Jana Pawła II, który podkreślał, że Eucharystia buduje Kościół, a prawdziwym Kościołem jesteśmy wtedy. Gdy dobrze uczestniczymy w Eucharystii i niesiemy dar dobrego życia. Zwrócił też uwagę, że coraz łatwiej rezygnujemy z Mszy św. z powodu wycieczki, gości bądź innego wydarzenia, a prawdziwy chrześcijanin nie może istnieć bez Eucharystii.
12 czerwca 2010
Uroczystości Wielkiego Jubileuszu Radomskiej Fary - rozpoczął Jarmark Świętojański. Na ul. Rwańskiej stanęły kramy z wyrobami rzemieślników. Można było kupić produkty z drewna i wikliny, ręcznie wykonane zabawki czy bukiety suszonych kwiatów. Sprzedawane były wydawnictwa związane z historią Fary i samego Radomia. Na całej długości ul. Rwańskiej oraz na ścianach kamienic z placu przy kościele farnym zawisły sztandary, proporce i chorągwie nawiązujące do epoki Jagiellonów autorstwa prof. Anny Wojdały-Markowskiej. Atrakcją jarmarku był koncert muzyki dawnej oraz pokaz tańca w wykonaniu Zespołu "Jokulatores" z Niemiec. Odbył się także spektakl uliczny "Jarmark dziwów", wyreżyserowany przez Wiesława Hołdysa i przygotowany przez młodzież, która od marca pracowała nad nim podczas warsztatów prowadzonych przez Teatr Powszechny w Radomiu. Całość uzupełnił niezwykle efektowny pokaz tancerzy z flagami na Rynku. Jarmark świętojański oraz "Jarmark dziwów" czy pokaz tańca były nawiązaniem do tradycyjnych jarmarków, które w średniowieczu często odbywały się w miastach, również na placach przy kościołach. Z pewnością podobne jarmarki odbywały się kiedyś przy radomskiej Farze. Wieczorną część pierwszego dnia głównych obchodów Wielkiego Jubileuszu Fary zakończyło Oratorium "Mesjasz" G.F. Händla, wystawione specjalnie z okazji jubileuszu 25-lecia Chóru Miasta Radomia.
Wykonawcami koncertu byli: Chór Miasta Radomia "Sancti Casimiri Radomiensis" przygotowany przez ks. prał. Wojciecha Szarego oraz Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Żółtowskiego.
Partie słowne wykonali artyści z Poznania: Tatiana Pożarska - sopran, Tomasz Raczkiewicz - kontratenor, Piotr Friebe - tenor, Piotr Nowacki - bas. Publiczność zgromadzona w Farze nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, na bis ponownie zabrzmiało w murach 650-letniej Fary "Alleluja" z oratorium "Mesjasz".
Wieczorem odbyła się uroczystość włączenia iluminacji świetlnej na kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. "To jubileuszowy dar od władz Radomia dla Fary" - podkreślał chwilę po zapaleniu świateł prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Włączenia iluminacji dokonali: Prezydent Radomia - Andrzej Kosztowniak, proboszcz Fary - ks. prał. Stanisław Kula oraz ks. Arkadiusz Bieniek - wikariusz Fary oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radomskiej Fary. Sam moment uruchomienia iluminacji obserwowały rzesze radomian, którzy gromkimi brawami oraz głosami zachwytu reagowali na włączenie oświetlenia bryły kościoła i jego placu.
13 czerwca 2010
Niedzielną Mszę św. celebrował ks. Abp Zygmunt Zimowski Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. W świątecznej liturgii wzięli także udział biskup radomskie Henryk Tomasik oraz biskup Adam Odzimek, zaproszeni goście oraz władze miasta Radomia, parlamentarzyści i goście z zagranicy z zaprzyjaźnionych miast: Bańskiej Bystrzycy oraz Landshut. Przybyli też kapłani z diecezji radomskiej i sandomierskiej, przedstawiciele zakonów z podprzeorem Jasnej Góry o. Sebastianem Mateckim, władze WSD w Radomiu na czele z Rektorem ks. dr Jarosławem Wojtkunem, alumni oraz w dużej liczbie siostry zakonne. Swoją obecność zamanifestowały udziałem pocztów sztandarowych uczelnie radomskie, cechy rzemiosł i związki zawodowe. Eucharystię oprawiły chóry połączone WSD oraz Miasta Radomia według liturgii z dnia poświęconego "świątyni własnej". Powitanie wygłosił ordynariusz diecezji radomskiej Bp Henryk Tomasik, który już na wstępie przypomniał historię kościoła farnego w Radomiu i związane z nim znakomite osoby m.in. Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, św. Jadwigę i św. Kazimierza Królewicza - patrona miasta i diecezji.
W homilii Abp Zygmunt Zimowski podziękował Bp Henrykowi, kapłanom, alumnom i wszystkim, którzy podjęli trud organizacji Jubileuszu 650-lecia radomskiej Fary, doprowadzili to dzieło do dnia kulminacji obchodów. Abp Zimowski mówił: "Nie przyszliśmy jednak dziękować za kamienie, czy historyczne pamiątki, które widzimy oczami. Przychodzimy dziękować za ludzi, którzy budowali tę świątynię łącząc ziemię z niebem. Bóg zamieszał w radomskiej Farze już 650 lat temu... zamieszkał w tym ołtarzu, zamknięte zostało tabernakulum, ustawiono chrzcielnicę, która daje łaskę, otwiera zbawienie. Świątynia to miejsce modlitwy i przebaczenia, łączy niebo z ziemią. Bóg pochyla się tu, w radomskiej Farze z miłością miłosierną... Tu była ochrzczona Sługa Boża Wanda Malczewska, Jacek Malczewski... jak nie wspomnieć tych, którzy łączyli niebo z ziemią bł. Ks. Kazimierz Grelewski, który od 1926 roku był związany z Miastem Kazimierzowskim i oddał życie dla Chrystusa w obozie koncentracyjnym. Nie wolno w codzienności odrywać ziemi od nieba, bo zostanie nam tylko wtedy tragedia Wielkiego Piątku bez nadziei Zmartwychwstania". Już na zakończenie tej świątecznej homilii w niezwykłym wymiarze słowa, Abp Zygmunt Zimowski dopowiedział, co mamy wziąć ze sobą do naszej codzienności: "Weźmy zachwyt nad świątyniami, które były w naszym mieście w czasach komunistycznych" i tu oddam honory Bp Seniorowi Edwardowi Materskiemu (...) "za Janem Pawłem uczymy się budować nową wyobraźnię miłosierdzia, zwłaszcza w czasach, kiedy tak wielu w naszym kraju dotknęło tragedii powodzi.. Zabierzmy z naszego świętowania uśmiech Matki Najświętszej, by zawsze wstawiała się za nami, by niebo było blisko ziemi".
Na zakończenie Mszy św. zabrzmiało uroczyste dziękczynne Te Teum. Potem odczytano list ks. Bp ordynariusza diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, który jednocząc się z obchodzącymi jubileusz, dziękował za zaproszenie, ale ze względu na powódź nie mógł przybyć do Radomia. List odczytał ks. Czesław Murawski - Dziekan Kapituły Katedralnej w Sandomierzu.
Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary zostało uhonorowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Medalem PRO MASOVIA. W uzasadnieniu przyznania medalu znalazły się słowa: Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego wyróżniam Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary. Medal odebrali z rąk marszałka, proboszcz ks. prał. Stanisław Kula i ks. Arkadiusz Bieniek Prezes Stowarzyszenia.
Szaty liturgiczne ornat oraz dwie dalmatyki specjalnie na tę uroczystość ufundowali parafianie, Państwo Ewa i Ireneusz Klimek.
13 czerwca 2010
Otwarcie wystawy "650 lat Radomskiej Fary" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wystawę zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Radomskiej Fary. Autorami scenariusza byli: Zygmunt Chałupka, Małgorzata Cieślak-Kopyt, ks. Arkadiusz Bieniek, Elżbieta Skubicha; współpraca autorska i opracowanie projektu plastycznego - Grażyna Głuch.
Projekt skierowano do wszystkich radomian, także miłośników historii regionu i Polski w całym kraju oraz znawców i miłośników polskiej sztuki sakralnej. Na wystawie zaprezentowano historię parafii i kościoła, wszystkie jej rozbudowy, przebudowę na początku XX wieku, zmiany wystroju wnętrza świątyni przestrzeni siedmiu stuleci istnienia Fary. Zgromadzono tu XVI-wieczne dokumenty związane z historią miasta i kościoła farnego oraz księgi liturgiczne znajdujące się obecnie w sandomierskim Archiwum Diecezjalnym w Bibliotece Diecezjalnej. Pozyskano zabytki sakralnej sztuki gotyckiej, renesansowej oraz barokowej z regionu radomskiego, terenów Małopolski oraz terenów ościennych. Są to wspaniałe zabytki sakralne z muzeów diecezjalnych w Sandomierzu, Kielcach, Siedlcach, z Muzeum Narodowego i Historycznego w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej (Statut Łaskiego, Chronica Polonorum Macieja Miechowity), Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego (kopia unikatowego berła kardynalskiego Fryderyka Jagiellończyka) i wielu innych.
Na wyróżnienie zasługują wspaniałe zabytki sztuki sakralnej związane z kościołem farnym: rzeźba – Madonna z Dzieciątkiem z XV w., obraz "Jan Ewangelista" z ok. 1400 r., obraz "Ukrzyżowanie" z ok. poł. XVII w. Całość dopełniają obiekty zabytkowe z pobliskich kościołów, na które promieniowała radomska Fara. Spośród wielu cennych gotyckich, renesansowych i barokowych dzieł znajdują się gotyckie rzeźby, m.in. Matka z Dzieciątkiem z Chlewisk, Marka Boska z Dzieciątkiem ze Skrzynna, Pietia Gostomska oraz obrazy: Matka Boska Szkaplerzna z Jasionnej, Matka Boska z Dzieciątkiem z Mniszka i z Jastrzębia. Należy również wymienić: arcydzieła sztuki złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego: kielich i herma św. Marii Magdaleny, dar króla dla kościoła w Stopnicy, kielich i ornat fundacji Jana Długosza dla kościoła w Kłobucku, rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV i XV w. z muzeów diecezjalnych w Sandomierzu i Kielcach.
Zwiedzający zapoznali się również z rolą kulturotwórczą Fary, która była cenionym regionalnym ośrodkiem życia religijnego, naukowego i działalności charytatywnej prowadzonej w szpitalu św. Ducha. Tu działała szkoła parafialna (w okresie renesansu zwana gimnazjum), tu zbierały się liczne bractwa, m.in. tkaczy, kuśnierzy, ubogich, różańcowe.
Na wystawie opisano również wszystkie najważniejsze wydarzenia, które działy się w mieście, a były związane z Farą. Przedstawiono postać św. Kazimierza, patrona miasta, postać jego brata Fryderyka, który właśnie tutaj w 1495 roku otrzymał insygnia kardynalskie. Z dziejów nowszych przypomniano m.in. fakt przekazania na potrzeby powstania kościuszkowskiego (1794 rok) drogocennych przedmiotów liturgicznych. Wieczorem, przy licznym udziale radomian na Rynku Miasta Kazimierzowskiego był się koncert Krzysztofa Krawczyka.
17 czerwca 2010
W sobotni wieczór, w kościele farnym wystąpił chór z Magdeburga. Goście z Niemiec przyjechali do Radomia na zaproszenie Chóry Miasta Radomia dla uczczenia jubileuszu 25-lecia działalności radomskiego chóru oraz w ramach Dni Radomia. W koncercie w radomskiej Farze zabrzmiały utwory z różnych epok. Koncert zakończyło "Alleluja G.F.Händla w wykonaniu połączonych chórów: z Magdeburga i Chóru Miasta Radomia pod dyrekcją ks. prał. Wojciecha Szarego. Koncert chóry z Magdeburga wpisał się w główne obchody jubileuszu 650-lecia radomskiej Fary.
24 czerwca 2010
Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela to dzień odpustu parafialnego. Była to nie tylko okazja do przywołania postaci św. Jana, ale również jeszcze jedna okazja do podziękowania za 650 lat istnienie kościoła i parafii. Głównej Mszy odpustowej o godz. 18:00 przewodniczył biskup radomskie Henryk Tomasik. We Mszy św., która była też modlitwą w intencji śp. Bp Jana Chrapka, w dniu jego imienin uczestniczyła najbliższa rodzina oraz poczty sztandarowe szkół noszących jego imię. W homilii pasterz diecezji wspominał biskupa Jana Chrapka, jego zaangażowanie w sprawy człowieka, a także szerzenie kultury i mediach i poprzez media. Dziękował też za wszystkich świętych, którzy są dla nas wzorem wiary, aby każdy z nas był świadkiem dla innych. Po homilii młodzież z naszej parafii otrzymała sakrament bierzmowania. W liturgii uczestniczyli m.in. radomianie noszący imię Jan i Janina, dla których św. Jan Chrzciciel jest patronem.
1 lipca 2010
Odbył się rodzinny festyn planowany pierwotnie na 24 czerwca. Przy dźwiękach muzyki bawili się mieszkańcy Miasta Kazimierzowskiego i wszyscy, którzy tylko mogli czwartkowe popołudnie spędzić przy kościele farnym.
Organizatorzy postarali się o moc atrakcji. Były więc konkursy, loteria, w której każdy los wygrywał i nagroda główna, czyli rower. Można było posilić się ciastem, bawić w grach i zabawach naszych dziadków, chodzić na szczudłach, były baloniki i liczne występy artystyczne. Dzieci ze świetlicy Oratorium sprzedawały też swoje wyroby. Wśród nich popularnością cieszyły się kwiatki i aniołki, z których dochód przeznaczony został na wakacyjny wyjazd grupy 35 wychowanków.
15 lipca 2010
W radomskiej Farze wystąpili Anna Adamiak - mezzosopran i Robert Grudzień - organy. Koncert odbył się w ramach trwającego wówczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko 2010.
Koncert wpisał się w obchody jubileuszu 650-lecia radomskiej Fary oraz trwającego na całym świecie Roku Chopinowskiego. W programie znalazły się pieśni chopinowskie oraz utwory religijne. Słuchaczy zgromadzonych w Farze urzekła barwa głosu śpiewaczki i jak zawsze wirtuozeria Roberta Grudnia, co godne podkreślenia, parafianina z kościoła farnego.
30 lipca 2010
W przerwie wakacyjnej Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary zorganizowało dla członków i przyjaciół Fary pielgrzymkę dziękczynną za dar Jubileuszu. Nieocenione przeżycia uczestników pielgrzymowania do Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic w dniach 30 lipca - 1 sierpnia zakończyła Msza św. w pierwszy czwartek miesiąca sierpnia.
26 września 2010
W Farze odbył się spektakl teatralny "Chwała jagiellońskiego Radomia w mury kościoła farnego wpisana". Inscenizacja przygotowana specjalnie z okazji 650-lecia radomskiej Fary, wykonana przez Amatorski Teatr Proscenium, działający przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. Muzyka do spektaklu została przygotowana i wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Autorką scenariusza oraz reżyserem była Izabella Mosańska.
Dzień zakończenia obchodów Wielkiego Jubileuszu Radomskiej Fary. Po Mszach św. obecni w kościele wysłuchali wykładu Pana Piotra Szczepankowskiego-Chełmońskiego, pt. "Wanda Malczewska droga do beatyfikacji".
Wieczorem odbyła się uroczysta Msza św. na zakończenie Jubileuszu. Przewodniczył jej ks. bp Henryk Tomasik Ordynariusz Diecezji Radomskiej. Po niej odbył się koncert Finałowy XIV Festiwalu Kwartetów Smyczkowych.
Podczas uroczystości prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak wręczył proboszczowi ks. Stanisławowi Kuli medal BENE MERENTI CIVITAS RADOMIENSIS. Zaprezentowano też pamiątkowy album "Tak to było", podsumowujący najważniejsze wydarzenia trwającego przez cały rok jubileuszu 650-lecia kościoła.
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl