Wprowadzenie relikwii św. Kazimierza Królewicza

Relikwie św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona Radomia i diecezji radomskiej przybyły 3 października 2013 roku do kościoła farnego w Radomiu. Uroczystość ich przekazania przez arcybiskupa wileńskiego, Gintarasa Linasa Grušasa odbyła się przed budynkiem Urzędu Miasta, a część liturgiczna w kościele farnym.

- Dzień dzisiejszy jest szczególnym i wyjątkowym dla naszego miasta. Jest wyjątkowy z racji na symboliczny powrót św. Kazimierza do naszej Fary, kościoła, w którym modlił się, mieszkając w Radomiu i stąd sprawując rządy nad Koroną. Cieszę się z faktu obecności w naszym mieście metropolity wileńskiego i grup społecznych naszego miasta - mówił prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.


Relikwie przejął i powitał bp Henryk Tomasik. - Św. Kazimierz łączył Kraków i Wilno, Wilno i Radom. Dziś poniekąd się to powtarza. Łączymy się z Wilnem i za to Panu Bogu dziękujemy. Nasz patron pokazał, jak łączyć wiarę, pobożność i zatroskanie o ojczyznę. On, mimo mijających wieków, pozostaje wzorem takiej właśnie postawy. Niech wszystkim nam błogosławi - mówił biskup radomski.

Następnie procesja z relikwiarzem przemaszerowała do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Po drodze cześć relikwiom oddawali przedstawiciele poszczególnych stanów, organizacji, wspólnot i zawodów. Na wysokości ul. Moniuszki byli to członkowie zakonów rycerskich, bractw, związków zawodowych i stowarzyszeń. W bramie prowadzącej do kościoła garnizonowego oddali cześć relikwiom przedstawiciele służb mundurowych. Przed kościołem oo. bernardynów zrobili to przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła oraz świeckich działających w ruchach i stowarzyszeniach religijnych.

Wieczorem Mszy św. w kościele farnym przewodniczył Aabp Gintaras Linas Grušas, a homilię wygłosił Bp Henryk Tomasik, który przypominając życie i rysy świętości św. Kazimierza odwoływał się do idei biblijnej mądrości. - Prosimy o wielki dar naśladowania jego wiary, miłości do Chrystusa i nabożeństwa do Matki Bożej. Prosimy o taką mądrość, aby wiara kształtowała nas, nasze rodziny i naszą ojczyznę. Uczmy się od św. Kazimierza sztuki stawiania sobie wymagań, aby iść drogą miłości - mówił biskup radomski.


- Przybywasz do naszej świątyni w dzień 555. rocznicy urodzin. Jesteś patronem miasta i diecezji. Ten kościół jest wyjątkowy. W jego murach i pod jego drzwiami modliłeś się wielokrotnie. Najstarszy dzwon ma twoje imię. Cieszymy się, że w Roku Wiary przychodzisz do nas na stałe. Daj nam odwagę, abyśmy nie wstydzili się wiary. Prowadź nas do świętości - mówił witając relikwie patrona ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii farnej.

Zdjęcia z uroczystości wprowadzenia relikwii znajdują się w tym miejscu.
______

Katolicka Agencja Informacyjna
Zdjęcia:
cozadzien.pl, Rycerze Kolumba Radom
statystyka
+ Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu / Fara.Radom.pl